СВЕТСКИ ТРЕНД ЗАМЕНИЋЕ КЛАСИЧНА ПУТОВАЊА? Кампери постају све популарнији, а Србија има непроцењиву шансу
Последњих година растао је тренд и тражио се живот на точковима, целодневни боравак у природи, авантуристичке туре, смештај у камп-приколицама, Корона га је додатно убрзала.
Пандемија коронавируса изменила је туристичке навике, а чини се како је један од победника тих промена путовање камперима.
После месеци рада на првој линији обране против коронавируса, шпанска медицинска сестра Yone Alberich спремна је за одмор, али питање је какав.
НОВЕ ОЛАКШИЦЕ ЗА ПЛАЋАЊЕ КРЕДИТА: Банке продужавају рокове, смањују се рате, могуће РЕФИНАНСИРАЊЕ
ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ПРАВИЛНИК О КОМ СВИ ПРИЧАЈУ? Обавезан је за све послодавце, прописане су ПАПРЕНЕ КАЗНЕ
СТОП ЗА СРБЕ: Читава Европа спушта рампу, у Грчку можда ни после 1. августа
Одлазак на одмор иначе је укључивао лет у иностранство, али сада кад се вирус и даље шири, Yone не жели да путује авионом. Медицинска сестра не жели ни да одседне у хотелу или да буде међу гомилом људи, па је са супругом унајмила кампер.
- Идеја је да се држимо подаље од људи како се не бисмо заразили - истиче 32-годишњакиња која има мало дете и живи у шпанском градићу Castellonu.
- А у време covida-19 што је боље него путовање у свом дому - пита.
Социјално дистанцирање на снази је широм Европе, па становници мењају и своје навике по питању путовања. Недавна анкета показала је да 90 одсто Шпанаца жели да остане у својој домовини уместо да путују у иностранство.
Они, који раније нису размишљали о одмору у дому на точковима сада то чине.
С ублажавањем рестрикција путовања изнајмљивање кампера интензивно се наставило, објавио је прошлог месеца АСЕИЦАР, удружење које окупља изнајмљиваче таквих возила, истакавши како би то могло бити "кључно за оживљавање туризма овог лета".
Таква ситуација није само у Шпанији.
- Од попуштања мера настало је право лудило за камперима, посвуда - рекао је Францоис Feuillet, председник Европске федерације кампера (ЕЦФ).
- Кампери представљају слободу, уштеду и екологију. Сада томе додајемо здравље и сигурност, па је за нас то права благодет -
Интерес расте у целој Европи, па бројке показују да је данас пет милиона корисника и два милиона возила.
У Немачкој, главном европском тржишту, у мају је регистровано више од 10.000 нових кампера, што је раст од 32 одсто у односу на прошлу годину, док их је у Француској регистровано 3,5 хиљада, што је раст од готово два одсто.
Већа је потражња и за унајмљивањем кампера.
Наша неискоришћена шанса
За Србију важи да има потенцијала, али да је кампинг-туризам наша неискоришћена шанса.
Велики хотелски ланци, дуге пешчане плаже, ол инклузив услуга – савременом туристи већ је мало досадило. Сада се тражи живот на точковима, целодневни боравак у природи, авантуристичке туре, смештај у камп-приколицама.
Холанђани, Белгијанци, Французи, Немци, највећи су заљубљеници у камповање. Четвртину укупног туристичког прихода у државама Европске уније донес кампинг туризам.
Тај проценат у Србији је занемарљиво мали. Ми имамо 42 кампа, а недостаје нам још двадесетак, пре свега у Београду и на истоку земље.
Има и оних којима је живот на точковима стил живота, најпре су такви Американци и становници Западне Европе. Наиме, када одшколују децу и оду у пензију, они се у својим камперима отисну на пут који зна да потраје и годинама.
У камповима који обавезно морају да имају вај-фај, они путем скајпа комуницирају са децом и пријатељима, а ту је и интернет банкарство за сва потребна плаћања. А, пред њима су широки друмови.
БЕНЗИН, ДИЗЕЛ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧНИ: Ко више троши и који је скупљи за одржавање? Сви одговори на једном месту!
ДЕТАЉИ ПРАВИЛНИКА О РАДУ! Зашто је 10. август кључан, шта морају послодавци и радници, а шта може инспектор?
НАЈВИШЕ ПОСЕЋЕНА МЕСТА ТОКОМ ЛЕТЊЕ СЕЗОНЕ: Срби путују готово свуда, али једну земљу ОБАВЕЗНО ЗАОБИЛАЗЕ
ГРАДИ СЕ БЕОГРАД: 605 метара саобраћајнице омогући ће приступ привредној зони и НОВИМ ФАБРИКАМА
СТИЖЕ НОВА ОАЗА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: Расписан тендер за додатне радове на језеру Бубањ код Крагујевца