ТИЈАНА ИЗ СУБОТИЦЕ НАПУСТИЛА СИГУРАН ПОСАО И РАЗВИЛА ОПАСАН БИЗНИС: О њен производ се сада сви отимају јер НЕ ПОСТОЈЕ ДВА ИСТА (ФОТО)
Тијана је једина жена која у Србији прави џин.
Сваке године, друге суботе у јуну обележава се Светски дан џина. Иако се у почетку користио као лек, џин је врло брзо кроз деценије нашао пут и примену као алкохолно пиће и главни састојак многих коктела. Нашао је пут и до једне Суботичанке, Тијане Фаћол.
Сви се пријављују, а НИКО НЕ ДОБИЈЕ ПОСАО: "Послови духови" су ОГЛАСИ ЛАЖНЕ НАДЕ!
Радницима следује ОДШТЕТА ОД ТРИ ХИЉАДЕ ЕВРА: 230.000 људи добија паре од државе, а овај сектор ће проћи најбоље
МАРИЈА, ТАТЈАНА И ВИКТОРИЈА ОСНОВАЛЕ ЈЕДИНСТВЕНО ПОЉОПРИВРЕДНО ГАЗДИНСТВО У СРБИЈИ: "Све је почело због брата који има церебралну парализу..." (ВИДЕО)
Настао у Холандији и Белгији у далеком 16. веку, џин се брзо проширио и на тло Велике Британије где је постао популарно пиће у народу. На домаћем поднебљу, џин је имао јаку конкуренцију у виду ракије, посебно клековаче, јер се иста биљка користи за једно и друго пиће. Ипак, ова жестина је успела да се укорени и у нашу културу, па је џин радо виђен гост на прославама и у коктелима.
Тијана Фаћол, предузетница из Суботице и власница дестилерије каже да је њена идеја о производњи џина почела од ракије, коју породично производе већ годинама, али коју она не конзумира.
- У једном тренутку предложила сам супругу да покушамо да направимо нешто у чему ћу и ја уживати. У исто време постала сам свесна све веће популарности џина и малих занатских произвођача у окружењу, првенствено у Хрватској и Словенији, па се идеја да направимо свој џин некако чинила логичном. Уследио је дуг период учења, истраживања, тестирања… - започиње своју причу Тијана, која је једина жена која се бави овим послом у Србији.
Она додаје да није имала представу о томе како ће људи да реагују на домаћи џин, поготово из разлога што долазе из мале средине, а у то време нису имали апсолутно никакве значајне контакте у већим градовима, који би им пружили веће шансе.
- Вредно и предано смо радили на унапређивању првобитних рецептура, на усавршавању технологије производње… То је заправо процес који се не завршава никада - каже ова Суботичанка.
СВАКИ ЏИН ЈЕ ЈЕДИНСТВЕНА И АУТЕНТИЧНА ИГРА УКУСА
Како је циљ направити џин највишег квалитета, све почиње избором најквалитетнијих састојака. GINfinity настаје од отприлике 13 врста биљака. Свакој се посвећује значајна пажња и свака је једнако важна у тој мирисној гужви.
Тијана објашњава да све почиње мацурацијом. GINfinity се прави од житног алкохола, који се разблажује и у који се онда потапају биљке/воће/зачини. Након мацурације следи процес дестилације. Дестилација се ради на колонском бакарном казану.
- Зашто је важно какав је казан? Јер и од тога зависи финални прозвод. Наш казан има три колоне, свака колона практично значи једну дестилацију, што значи да је џин заправо три пута дестилисан. Резултат је чистији дестилат са мањим садржајем етеричних уља, виших алкохола и естара. Дестилација траје прилично дуго и мора бити континуална. Нема пречица када за резултат желите дестилат изванредног квалитета. Онда следи процес одлежавања, састављања финалног производа, а потом филтрирање како би на крају имали kristalnno чист дестилат - наводи она.
- Џин је свевремено пиће. Оно што га чини посебним је што заиста на свету не постоје два иста.Волим да кажем да није произведен, већ ручно израђен. Прави се у малим серијама, што омогућава да пратим квалитет и да не одступам од њега. Свака њена боца је у правом смислу ручни рад.
Тијана тренутно на годишњем нивоу произведе око 5.000 литара џина са четири етикете.На тржишту Србије продаје директно преко web shop-a. Такође, има по неколико специјализованих продавница у којима је могуће купити ово пиће у неколико градова у Србији. То су углавном винотеке и специјализоване продавнице попут гифт-схопова.
Извор: Србија Данас/БизЛифе/Младен Станковић/М.А.