ТРАМПОВ ТРГОВИНСКИ РАТ СА КИНОМ БАЦИО САД НА КОЛЕНА: Стотине хиљада људи остало без посла
Због трговинског рата са Кином САД су изгубиле 245.000 радних места
САД је због трговинског рата који је председник Доналд Трамп започео с Кином изгубиле 245.000 радних места, а постепено обострано смањивање царина подстакло би раст и деломично надокнадило губитак, показује истраживање.
БИТКОИНИ ВРЕДНИ 70 МИЛИОНА ДОЛАРА ЗАВРШИЛИ НА ДЕПОНИЈИ СМЕЋА: Британац сад нуди богатство да прекопа ђубриште (ВИДЕО)
СРБИЈУ ЧЕКА НОВИ РАСТ БДП-а! Издвојено још 17,6 милијарди динара за подстицај: Подршка привреди у три смера!
КАКО ЋЕ НАМ ИЗГЛЕДАТИ ОДМОРИ У ОВОЈ ГОДИНИ? Путовања у 2021. највећа непознаница, списак правила морамо поштовати
Студију је наручило Америчко-кинески пословни савет (УСЦБЦ), удружење великих америчких компанија које послују у Кини, а израдио ју је Oxford Ецономицс.
Обострано постепено смањивање царина резултирало би отварањем 145 хиљада радних мјста у САД-у до 2025. године, закључили су аутори.
"Сценарио ескалације" претпоставља кидање веза између две водеће привреде, уз процену да би у том случају амерички БДП могао да се смањи за 1.600 милијарди долара у следећих пет година, број радних мјста у 2022. за 732 хиљаде, те за 320 хиљада до 2025.
Студија је објављена само неколико дана пре него што ће у Бијелу кућу ући новоизабрани председник Џо Бајден и започети велику анализу америчке трговинске политике, укључујући консултације са савезницима о Трумповим казненим царинама, напомиње Ројтерс.
Бајден је рекао да их у догледно време не планира мењати, али да ће сарађивати са савезницима како би притиснуо Кину да промени трговинску политику.
Председник УСЦБЦ-а Креј Ален подржавао је Трампове покушаје да промени кинеску политику у питањима трговине и преноса технологије, а сада истиче да је важно да удружење артикулише могуће последице политичких одлука о америчко-кинеским односима.
- У случају царина, врло је важно да разумемо пуни економски трошак таквих одлука - рекао је Ален на конференцији за новинаре.
Студија процењује да амерички извоз у Кину подржава 1,2 милиона радних места у САД-у и да кинеске мултинационалне компаније директно запошљавају 197 хиљада Американаца. Америчке су фирме у 2019. у Кину уложиле 105 милијарди долара, наводи се.
- Будући да ће Кина у идућој деценији бити генератор око трећине глобалног раста, очување приступа кинеском тржишту све је важније за светски успех америчких фирми - закључак је студије.