Разне погодности за туристе у Србији! Ваше је само да дођете, а тамо вас чека ТРЕЋА НОЋ - ГРАТИС
Хотелијери се на све начине довијају како да приволе госте да одседну баш код њих
У појединим туристичким центрима у Србији кажу да им је сезона почела боље него што су се надали с обзиром на ситуацију, захваљујући домаћим гостима, док с друге стране хотелијери у великим градовима бележе рекордно ниске посете гостију.
У ОВОЈ СРПСКОЈ БАЊИ ТРЕНУТНО СЕ НАЛАЗИ 5.000 ГОСТИЈУ: Хотели готово попуњени
Љубинко на Златибору чува ЈЕДНО ОД НАЈВЕЋИХ СТАДА У СРБИЈИ: Изненадићете се када чујете КОЛИКО ЗАРАЂУЈЕ (ФОТО)
ВАЖНА ОДЛУКА МИНИСТАРСТВА ЗА РАД: Због епидемије, од сутра НОВИ ПРАВИЛНИК за послодавце и запослене у Србији
Бање и језера живе од домаћих туриста, тако у Суботици око 50 туристичких смештаја прима госте са ваучерима. Попуњеност је, кажу, добра. Слично је и на језерима у Белој Цркви. Како кажу из Туристичке организације из тог места, попуњено је 70 одсто лежајева у апартманима, вилама и камповима. Највише је гостију из Београда, Новог Сада и Зрењанина.
На Фрушкој гори највише је породица са децом у приватним смештајима. Хотелијери кажу да гости долазе обично за викенд. Већина група не отказује смештај, али има и оних који се последњих дана боје вируса корона па траже да термине одгоде. Оно што је приметно је да нема пословних скупова, конференција и тим билдинга корпорација и предузећа.
- Са породицом сам дошла у Врдник и овде није лако наћи приватан смештај. Имали смо чак и негативно искуство јер смо се договорили за један апартман, али су власници издали другој породици, претпостављам јер желе дуже да остану од нас. Ипак, нашли смо другу кућу на још лепшем месту. Имамо базен, што је битно за децу, а смештај дневно плаћамо 50 евра за нас четворо - прича Никола Тришић из Новог Сада.
Туристички бродови више не плове, па су у местима на Дунаву попут Апатина сада окренути домаћим туристима и, како кажу из тамошње Туристичке организације, број гостију се полако повећава.
У периоду јануар - мај ове године у Србији је боравило укупно 610.374 туриста, што је за 52,8 одсто мање у односу на исти период прошле године, подаци су Туристичке организације Србије. Домаћих туриста било је 369.194, што је 48,9 одсто мање у односу на исти период прошле године, или 60 одсто од укупног броја гостију, а иностраних 241.180, што је 57,7 одсто мање.
У Србији је у мају ове године, у односу на мај 2019. године, број долазака туриста мањи за 87,6 одсто, док је број ноћења мањи за 82,6 одсто.
Према речима Тихане Путин из ТО Новог Сада, у јуну је укупно уплаћено више 700.000 динара на рачун боравишне таксе, а у мају је тај приход био 400.000 динара.
- Дошло је до повећања броја туриста нарочито у периоду јуна месеца. Већина туриста је из земље, који су иначе пре појаве епидемије чинили једну трећину укупног броја туриста. Наравно да туризам трпи велике последице, али види се помак. У наш инфо-центар ових дана долазили су и страни туристи из Луксембурга, Америке и Мађарске. Успели смо у мају да у Нови Сад уврстимо у понуду 130 туристичких агенција и то је био један од помака - подвлачи Тихана Путин.
Туристичка организација Нови Сад покренула је кампању "52 викенда у Новом Саду" управо у намери да заинтересује житеље наше земље да посете овај град. Саставни део новосадске кампање је и промоција која за две ноћи боравка трећу ноћ поклања гратис.
Највише туриста у првих пет месеци ове године у Србији забележено је у Београду - 166.723, на Копаонику је било 57.951, на Златибору 55.940, а Врњачкој Бањи њих 40.654.
Ниш је поделио судбину земље па је забележен пад од 61,5 одсто. Број ноћења туриста у Нишу, опао је за 51 одсто. Од јануара до маја овај град је посетило 17.367 туриста, од којих су 8.644 домаћи, а 8.723 страни.
С друге стране, истраживање чланица ХОРЕС-а о попуњености хотела у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу говори како су нам хотели већином празни. У Београду је анкетирано 35 хотела, просечна попуњеност хотела је 16,12 одсто.
У Новом Саду анкетирано је 11 хотела, просечна попуњеност је 19,44 одсто, у Нишу је анкетирано шест, просечна попуњеност је 6,53 одсто, док је у Крагујевцу анкетирано пет хотела, а просечна попуњеност је тек 6,85 одсто.
Хотелијери скрећу пажњу да више од половине хотела широм Србије још није ни отворило врата за посетиоце.
- У градским ресторанима просечна искоришћеност ресторана је 20-25 одсто, односно 75 одсто је мањи промет у односу на прошлу годину у истом периоду.
После поновног ширења заразе у последњих недељу дана, просечна попуњеност хотела у свим градовима Србије мања је од пет одсто. Посебно је карактеристично последњих дана велики број отказивања потврђених резервација у бањским и планинским центрима Србије. Напомињемо да је више од половине хотела у Србији још затворено - наводе у саопштењу хотелијери.
ГРАЂАНИ ПАЖЊА: Промењено радно време продавница, тржних центара, фризерских салона, кафића, кладионица!
ГРЦИ УВОДЕ НОВЕ МЕРЕ: Папрене казне на омиљеним српским летовалиштима, коначна одлука у понедељак
ЛИСТА НАЈМОЋНИЈИХ ПАСОША НА СВЕТУ: Знате ли на ком месту се налази СРПСКИ?
Корона "свукла" и чувеног произвођача џинса: Левис приморан на ОЧАЈНИЧКИ ПОТЕЗ
ПОНУДА КОЈА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Барбадос позвао све да живе 12 месеци на том острву, али под ОВИМ условима