У КОЈОЈ ВАЛУТИ ДА ШТЕДИМО? Нестабилно тржиште изазива страх - стручњак објаснио која опција је најбоља
Долар по први пут у историји вреди више од евра, што људе може да наведе на одлуку да започну са штедњом у америчким доларима, или да већ постојећу уштеђевину "пребаце" управо у ову валуту.
Међутим, професор Београдске банкарске академије Зоран Грубишић објашњава да не треба да журите – долар је једна од најнестабилнијих светских валута, док с друге стране, швајцарски франци носе најмањи ризик, а треба размислити и о улагању као виду штедње.
Половином јула евро и долар изједначили су се по први пут после 20 година, недавно је, по први пут у историји, долар вредео више.
Сада један евро износи 0,99 долара.
ШТА ЈЕ СВЕ ПОСКУПЕЛО? Детаљан списак цена намирница у Србији - кајмак скупљи за чак 200 динара
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ВЕЋЕ РАТЕ КРЕДИТА! Ево од чега зависи повећање, посебно обратите пажњу на ово
НАЈБОЉИ САВЕТИ ЗА УШТЕДУ СТРУЈЕ! Стручњаци објаснили корак по корак - не занемарите ове "енергетске вампире"
Овакаве осцилације навеле су грађане на размишљање да ли је долар права валута за штедњу, да ли је сада мање ризична од евра, али Грубишић објашњава да не постоји "једна права" валута за штедњу – све зависи од ваших могућности, али постоје оне које ће умањити шансе да не уштедите ништа, већ изгубите.
Швајцарски франак – најсигурнија валута
Већ устаљено мишљење економиста још једном је потврдио и саговорник – швајцарски франак је валута која носи најмањи ризик од губтика.
- Најмање ризика када је штедња у питању носи швајцарски франак. То је једна од најсигурнијих валута на свету, инлфација је тамо ниска, а ниске су и каматне стопе. Због тих различитих фактора треба имати на уму франке уколико размишљате о штедњи - каже Грубишић.
Евро устаљен у Србији, долар нестабилан
Како саговорник истиче, већина грађана у Србији заправо штеди у домаћој валути или еврима.
- Ми смо евроизовано тржиште, кредити су овде у динарима или еврима. За просечног грађанина, оног који нема велику количину новца, ове валуте јесу добре опције - каже он.
Грубишић истиче да грађани који већ штеде у еврима немају разлога за бригу због слабљења ове валуте у односу на долар и нема потребе да размишљају о пребацивању штедње са евра на доларе – чак супротно.
- Долар је једна од најнестабилнијих валута на свету, поприлично ризична за штедњу, с обзиром на то да има честе осцилације вредности - наводи Грубишић.
Једна валута није једина опција
Грубишић објашњава да није лоше да размислите о томе да штедите у две различите валуте, јер се на овај начин додатно смањује ризик од потенцијалних губитака.
- Не мора да се штеди само у новцу - каже он, објашњавајући да је и инвестирање добра врста штедње.
Наиме, саговорник каже да се људи понекад одлучују да новац који имају уложе у некретнине, криптовалуте или инвестиционо злато које је, према мишљењима многих стручњака, најбоља опција.
Зашто баш инвестиционо злато
Како је и сам Грубишић рекао, један од начина за штедњу јесте инвестирање у злато, односно куповина златних полуга, а није усамљен у овом мишљењу.
- Имамо велико штампање долара, евра, па и других валута, али се производња злата не повећава толико битно, на основу чега можете да процените да је то једна "оскуднија валута", те није необично очекивати да ће она боље да чува вредност у овим временима - рекао је недавно професор Економског факултета и некадашњи гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић, гостујући на ТВ Нова С.