ВАЖНА ПРАВИЛА: Ако се спремате на пут, ово су ствари које МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ
Кад летиш low цост компанијама, научиш да спакујеш све у ранац и почнеш са сажаљењем да гледаш људе који вуку огромне кофере по аеродромима бринући да нису нешто заборавили.
Јер, заправо, све што ти је потребно за било које путовање, чак и ако идеш на месец дана на други крај света - стаје у један ранац, а ако се држиш списка, нема шансе да нешто битно заборавиш. Прво увек спакујте пасош, паре, карту. Реално, путовање пропада једино ако заборавите нешто од тога.
Друго, добро се распитајте о томе шта нуди смештај у ком ћете одсести, јер ако има перионицу веша, а купатило је опремљено феном за косу и пешкирима, хигијенских производима и другим неопходним стварима, ово вам у старту штеди простор.
Искусни путници саветују да пре почетка паковања направите списак свега за шта мислите да ће вам бити потребно на путовању.
Крените са стварима које су вам потребне на свакодневном нивоу, а знате да нећете моћи да их купите тамо где сте се запутили. Телефон и пуњач, за почетак. Ако пијете неки лек сваки дан, а није лоше да имате и цео несесер у који ћете, злу не требало, да спакујете антибиотике, лекове за мучнину, пробиотик, ханзапласт... Или кад не можете да се разбудите без праве турске кафе, коју ћете ретко где наћи, Black'n'Easy кесица турске, таман ће вам лећи на врх торбе, спрема се за минут, довољно је само да се садржај кесице прелије врућом водом.
Што се тиче одеће, која обично заузме већи део торбе, сведите је на минимум, има много начина за то.
Неки саветују да сложите на гомилу све што планирате да понесете, па онда се потрудите да ту гомилу преполовите тако што ћете избацити "дупликате", ствари које се тешко комбинују, крпице које носите само "за сваки случај"... Други се држе правила "4-3-2-1" - 4 мајице, 3 комплета веша (доњи веш и чарапе), 2 шортса (од којих је један купаћи) и 1 панталоне. Оно што увек важи је да не треба да правите по једну комбинацију, већ да се потрудите да комади буду што усклађенији и вишефункционални.
- Носи детерџент, ствари које се брзо суше и пери све док путујеш. По том принципу путујем деценију са свега пар ствари – каже Мајк Ричард из Вагабоднисха.
Такође, многи стручњаци за паковање препоручују да гардеробу ролате, а не савијате, а у туторијалима за ефикасно паковање наићи ћете и на трикове као што су паковање чарапа у ципеле, везивање одеће гумицама... Планирајте да најкрупније комаде (јакна, дукс, фармерке) носите на себи, и тиме штедите простор. Од обуће је обично довољно да имате једне удобне патике и једне папуче (сандале, јапанке), а чак и ако идете на летовање можда не би било лоше да спакујете неку лагану кабаницу.
Не претерујте ни с козметиком, концентришите се само на основне ствари, а и ако нешто заборавите, тешко да сте се запутили негде где нема четкица за зубе или сапуна. Размислите о куповини мањих бочица у апотекама или дрогеријама, због ограничења када је у питању транспорт течности у ручном пртљагу. Бирајте што тањи пешкир.
По џеповима можете да потрпате папирне и влажне марамице, кесу која увек затреба, флашицу с водом...
И кад све то спакујете, схватићете да 55x40x20 цм није баш тако мало и вероватно још имате простора. Бар за још једну Black'n'Easy кафицу.