ВЕЋ ОД ПРВОГ ЈАНУАРА НОВИ УСЛОВИ ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ! Помера се старосна граница
Промене ће се доносити и у наредних 10 година
Закон о пензијском и инвалидском осигурању у Србији измењен је 2014. године, а промене теку и даље. Пре пуних шест година је утврђено како ће се померати старосна граница за одлазак жена у пензију. За разлику од мушкараца њима ће сваке године бити потребно више година за пензионисање, а како би се на крају у том погледу и изједначили са јачим полом.
УСКОРО ПРИМЕНА НОВОГ ЗАКОНА У СРБИЈИ: Неће више моћи свако да вас ЗИВКА, ваш број телефона биће светиња
НОВЧАНИЦЕ ЕВРА ОДЛАЗЕ У ИСТОРИЈУ! Ево када ће добити РЕДИЗАЈН, 19 експерата радиће на овом пројекту
НАЧИНИ ДА УШТЕДИТЕ "МАЛО БОГАТСТВО" Покушајте да се уздржите од куповине ових ствари
Услови за одлазак дама у пензију мењаће се све до 2032. године и тада ће жене моћи да иду у старосну пензију тек са 65 година, што је скоро две године дуже него данас.
Нове промене треба очекивати већ у јануару наредне године. Наредне календарске године, даме тако у старосну пензију могу са 63 године и четири месеца живота, уместо 63 године и два месеца, колико је било потребно да имају за пензионисање у 2021. години. Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година.
С друге стране, мушкарци у старосну пензију у наредној години иду по старом - са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу.
Теже и до превремене пензије
Граница и услови за одлазак у превремену пензију помера се од наредне године и за жене и за мушкарце.
Мушкарци су ове године у превремену пензију ишли са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година. Следеће године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота.
Што се тиче превремене пензије за даме, услов за њих ове године је био 58 година и четири месеца живота. Услов је и да имају минимум 39 година и четири месеца стажа. За наредну је то 39 година и осам месеци стажа осигурања и најмање 59 година живота.
Оно што је једнако за оба пола јесте правило по коме и мушкарци и жене могу редовно да се пензионишу са 45 година стажа, без обзира на старост. Услов је, наравно, да су им послодавци све време током 45 година редовно уплаћивали доприносе.
Измене пензионих система су претходних година доносиле и многе земље у региону, али и у свету.
Нови законе имају и Црна Гора, Хрватска и Пољска. У наредних десет година њихови најстарији грађани ће моћи у пензију са навршених 67 година. Промене су најављивале и Велика Британија и Финска којима је циљ да повећају границу на 68 година.