Весић посетио фестивал "Трешње": Пољопривреда је највећа развојна шанса Београда, наставља се са инвестицијама
Заменик градоначелника Горан Весић посетио је данас фестивал "Трешње" у насељу Ритопек у општини Гроцка и том приликом истакао да је пољопривреда највећа развојна шанса Београда и да ће Град увећати субвенције за пољопривреду и на све начине помоћи пољопривредницима, а посебно воћарима.
Весић је претходно са амбасадором Шведске у Србији Јаном Лундином, представницима Града Београда и општине Гроцка обишао и воћњаке трешње пољопривредника Душана Милосављевића из Ритопека где се придружио малишанима из вртића "Лане Гроцка" у берби трешања.
- Трешње су заштитни знак Ритопека и најбољи производ Гроцке, једне од најлепших градских општина, која свој развој треба да базира на туризму и пољопривреди, а посебно воћарству - рекао је Весић новинарима у Ритопеку.
ВАЖНО! Од 01. јула па до краја августа 2019. године имате прилику да промените себи живот
УЛАГАЊЕ У ОДРЖИВ ОПСТАНАК СРБА НА СЕВЕРУ КОСОВА: Четири пројекта готова за Видовдан
ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ НАГРАДИЛА НАЈОДГОВОРНИЈЕ КОМПАНИЈЕ: Додељене награде "Ђорђе Вајферт"
Додао је да Град Београд и Влада Србије покушавају да пронађу стратешког партнера за грочанско предузеће "Воћарске плантаже", које је у стечају, како би се на тај начин дао "нови замах" воћарству у том крају.
- Наш план је да свака приградска општина добије бар једну инвестицију. Почело је са Обреновцем и "Меи Та", а сада су на реду и Гроцка, Младеновац, Сопот, Барајево, Лазаревац... - навео је Весић.
Нагласио је да је Београд после Војводине други пољопривредни регион у Србији, са 242.000 хектара обрадивог земљишта, од чега се, како каже, обрађује 150.000 хектара и издаје између 20 и 25 хиљада хектара.
Истакао је да Град из године у годину све више издваја за пољопривреду и да је ове године из градског буџета издвојено више од 200 милиона динара, док је 2014.године опредељено 40 милиона динара, а 2011.године свега неколико десетина милиона динара.
Весић је подсетио да је изменама и допунама Закона о главном граду уведена пољопривредна инспекција која контролише издавање пољопривредног земљишта што ће, истакао је, повећати приходе намењене за развој пољопривреде, пре свега, за атарске путеве, противградну заштиту, пољочуваре...
Ускоро градња брзе саобраћајнице Шабац-Лозница: Ево где ће се прво градити!
У овој години приватни бизнис покреће 368 Београђана
Гаспром гради нову електрану у Србији и ЗВАЋЕ СЕ КРАГУЈЕВАЦ
Заменик градоначелника је најавио да ће Град Београд следеће године увести пољочуваре чији ће задатак бити да штите обрадиве површине од стварања дивљих депонија или незаконитог обрађивања.
Градски секретар за привреду Милинко Величковић рекао је да је пољопривреда на високом месту на лествици развоја привреде Града Београда и подсетио да је 2014. године из градског буџета издвојено 20 милиона динара за субвенције у пољопривреди, док је ове године тај износ десет пута већи.
- Ове године су спроведена четири јавна позива, највеће интересовање било је за пољопривредну механизацију и за пчеларство за које је 2015. године дато симболичних два милиона динара, док је у овој години издвојено 30 милиона динара - рекао је Величковић.
Осврнуо се и на пројекте које Град тренутно спроводи у општини Гроцка, Величковић је навео да је ове године завршена прва фаза система за наводњавање, започетог у време бивше власти и око којег се, како је рекао, води судски спор.
- Ове године смо ставили систем за наводњавање у функцију, гледаћемо да следеће године одвојимо средства за завршетак преостале две фазе - рекао је Величковић.
Говорећи о потенцијалима за развој туризма у Гроцкој, указао је на потребу да се изгради пристаниште поред Дунава за туристичке бродове.
АНТИЋ О ТУРСКОМ ТОКУ: Неколико излазних тачака из Србије, а једна је посебно важна
Млади Београђани преселили се на село и развијају моћан бизнис: Подно Ртња ЛЕЖИ БОГАТСТВО! (ФОТО)
НОВИНЕ У СИСТЕМУ ЗАПОШЉАВАЊА: Прво план, па уговор о раду
Председница општине Гроцка Живадинка Аврамовић истакла је да фестивал "Трешње", који је обновљен прошле године, има посебан значај за мештане Ритопека јер је, каже, трешња главни извозни производ тог насеља.
Аврамовић је захвалила градској управи што препознаје потребе пољопривредника и воћара из општине Гроцка.
Напоменула је да том крају недостаје фабрика за прераду воћа у којој би се прерађивао вишак воћа за домаће и инострано тржиште.
У оквиру фестивала "Трешње" у Ритопеку одржавају се и спортске игре, сајам механизације и такмичење у кувању рибље чорбе, купуса и гулаша.