ЗА ОВАЈ БИЗНИС ДАЈУ ВАМ ДОБРЕ ПАРЕ! Сигурно до сада нисте знали - овако можете да дођете до профитабилног посла уз помоћ државе
Да ли сте знали за ову цаку?
Производња рибе из рибњака постаје све уноснији посао у Србији, поготово ако говоримо о узгајању шарана. У Србији се тренутно највише узгаја калифорнијска пастрмка и шаран, али и бели и сиви тостолобик, бели амур, сом, смуђ, штука.
За један рибњак укупно је потребно бар 40.000 евра. Инвестиција је у старту бар 7.000 евра, а ево и како да добијете тај новац од државе.
ДА ЛИ ФЛАШИРАНА ВОДА У СРБИЈИ МОЖЕ БИТИ ЈЕФТИНИЈА? Произвођачи неконкурентни на тржишту ЕУ, да ли нам пример Грчке може помоћи?
ОВО СУ ФАКУЛТЕТИ ПОСЛЕ КОЈИХ МОЖЕТЕ ИМАТИ ВЕЛИКУ ЗАРАДУ: Сви их траже, а плате су и по неколико хиљада евра
ЛУКСУЗ ИЛИ ЛУДОСТ? ШОКИРАЋЕ ВАС ЦЕНЕ НА ЈАДРАНУ: Кафа и до 13 евра, а од цена лежаљки неће вам бити добро
Према последњим доступним подацима, у Србији тренутно има око 200 рибњака, а према подацима из 2019. године произвели смо укупно 8.000 тона рибе (6.000 тона шарана и 2.000 пастрмке).
Шта је све потребно за рибњак?
Опрема потребна за један рибњак зависи од тога коју врсту рибе желите да узгајате. Ако је то шаран, треба обратити пажњу на површину јер за ту врсту рибе је потребна већа површина, док у случају штуке је потребна већа количина воде.
За узгој шарана потребно је бар 10 хектара површине на којој ће се он узгајати.
На пример, за 10 тона пастрмке потребно је око 90 литара протока воде у секунди. За пастрмку је битна и локација, близина извора, као и чињеница да температура извора од 9 до 16 степени.
Колика улагања су потребна за један рибњак?
За ове примере рибњака потребно је минимум 40.000 евра, уколико се за узгој пастрмке направе 3 базена од 100 квадрата воде, са протоком од 90 литара у секунди. Са овим рибњаком можете да произведете око 12 тона рибе.
Субвенција државе за рибњаке
Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство Војводине је ове године расписао конкурс за доделу субвенција за изградњу или реконструкцију рибњака на територији АП Војводина.
Субвенција следује свима који желе да подигну рибњак, на површини не мањој од једног хектара и не већој од 100. За реконструкцију рибњака може се добити највише 500.000 динара по хектару, а за подршку подизању нових износ не може бити већи од 800.000 такође по хектару.