Зиђин на стручном скупу нуди нову методу рударења: Блок кејвинг продужава живот копова
Стручњаци Зиђин института из Кине представили су данас искуства нове блок кејвинг методе у свету и потенцијале да се ова рударска метода експлоатације зарушавањем, која се примењује на дубинама испод 500 метара, примени у борским рудницима Јама и Чукару Пеки.
На стручном скупу у организацији Коморе инжењера рударства и геологије, потпредседник глобалне Зиђин мајнинг групе, Гуо Хиањиан, рекао је да ова метода има 120 година традиције, те да се примењује у Кини, Аустралији и САД, као и да је у Чилеу главни метод.
ВУЧИЋ ОБЈАВИО ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ! Ер Србија од децембра ДИРЕКТНО лети за Кину
Упутство за кориснике СББ-а: Ево како да БЕСПЛАТНО раскинете уговор!
ДА ВАМ СЕ ЗАВРТИ У ГЛАВИ ОД ЦЕНЕ КВАДРАТА: Најскупљи стан продат на Врачару, кућа на Савском венцу коштала више од ПЕТ МИЛИОНА ЕВРА
- Блок кејвинг се раније користио у мањем обиму, а сада ће моћи у већем. Веома је ефектан метод за подземну експлоатацију, а најјефтинији - рекао је он.
Додао је да се примењује уколико друге методе немају ефекта, или су сувише скупе.
Ова метода се у Србији за сада не примењује, а Зиђин је планира за руднике Јама и доњу зону Чукару Пекија.
- Метода не може да се користи у свим рудницима. Треба видети који је тип рудник, а наши стручњаци после детаљног проучавања дошли су до закључка да је погодна за Чукару Пеки. Од почетка изградње рудника Чукару Пеки планирали смо да усвојимо ову методу - рекао је он.
Истакао је да се коришћењем методе блок кејвинга продужава живот копова, који добијају нове ресурсе.
- На пример у горњој зони рудника Чукару Пеки експоатација је 13 година. Ако не приступимо доњем појасу, после 13 година је затварање. Са блок кејвингом продужићемо живот тог рудника до 2060. године - рекао је он.
Додао је да Зиђин мајнининг група размишља о будућности компанија Зиђин копер и Зиђин мајнинг у Србији, и о будућности рударства у Србији, као и будућности Бора и доброј репутацији рударства у Србији.
Додао је да је са применом блок кејвинга, експлоатација у руднику Јама могућа још 40 година.
- У односу на површинске копове, блок кејвинг је много чистија метода, јер нема скидања површинског слоја. Дешава се урушавањем или зарушавањем у самој земљи, у дубљим зонама. Утицај на животну средину је врло мали. Наравно да постоји. Ми ћемо то решавати. Али је ова метода најздравија и најчистија - рекао је он.
Говорећи о значају резултата Зиђин рудника у Србију, рекао је да се четвртина резултата целе групације Зиђин створи у нашој земљи.
Прецизирао је да ће овогодишњи резултат у Србији бити 200.000 тона бакра, а читава група Зиђин имаће 850.000 тона.
Помоцник министарке рударства и председник Коморе рударских и геолошких инжењера Дејан Милијановић, рекао је да се до сада блок кејвинг метода није користила.
- Зиђин ће морати да примењује ову методу масовног зарушавања, где се веће количине руде експлоатишу да би се из руде која има мањи проценат метала, он могао екстраховати - рекао је он.
Додао је да је скуп битан како би инжењери добро сагледали методу коју теоријски познају.
- Желимо да сачувамо рударство у Србији. Не по сваку цену. Не желимо рударство које ће сутра да уништи нашу воду, ваздух и земљиште. Наследници смо пребогате рударске традиције, и одговорно ћемо се понашати у будућности, да покажемо да рударство у Србији може да буде темељ, пре свега привреде и развоја економије и државе - рекао је он.
Додао је да је циљ да се генерацијама које долазе остави пре свега здраву животна средина.
Он је рекао да је читава Источна Србија прекривена геолошким истраживањима, али да свега пет до 10 одсто заврши експлоатацијом.
- Толика заинтересованост има разлога, јер је ово крај ''карпато - балканске металогенезе'', земља смо бакра и злата, тај простор је пребогат, и треба очекивати да ће један број тих истраживања и резултирати експлоатацијом - рекао је.
Оценио је и да је компанија Зиђин за кратко време донела страшан прогрес у Србију, обнављајући руиниране руднике.
- За три године направила такав прогрес, да се површински копови и јаме врате у технички регуларна стања, да радници могу безбедно да раде, да остварују сталан напредак у производњи, и да се све то одвија без уништавања животне средине - објаснио је он.
Помоћник министарке и председник Коморе рекао је да рударство у Србији може да буде одрживо.
- Не може да врати животну средину у првобитни облик, али може и мора да је оплемени. Наш задатак је да припремимо инжењере за наредне генерације, да то и спроводе - поручио је он.
Директор борског Института за рударство и металургију Миле Бугарин рекао је да Бор и Мајданпек имају у резервама три млијарде тона руде односно 25 милиона тона бакра и 750 тона злата.
Србија због тога дели прво место са Пољском по питању вредности резерви, навео је он.
- У Европи нема великих лежишта на којима се примењу блок кејвинг метода, а у свету се примењује у Аустралији, Канади, Чилеу, Кини, рекао је он и навео да је реч о масовном откопавању руде са нижим садржајем бакра, где се преко већих капацитета остварује економичност.
Објаснио је да није реч о површинском него подземном копању руде.
- То је за лежишта која почињу да се простиру од 500 до 800 метара испод земље па на доле. То су лежишта која имају велику наткопну висину. Када се буду откопавала гледајући борска лежишта, неће имати тако велики утицај на површину, јер се налази велика маса руде - рекао је он.
Додао је да примена те методе у борским рудницима неће утицати знатно на слегање.
- Али ће утицати на неку инфраструктуру која мора у сваком случају да се измести - објаснио је он.