БАНКЕ И ПРИВРЕДА: Ко ту кога кочи?
На банкарском панелу Копаоник бизнис форума било је расправке о каматним стопама које се нуде привреди. Док представници привреде тврде да због високих камата нема развоја, Горан Питић одговара да смо по том питању другачији од развијенијих привреда.
Директор Имлека Слободан Петровић сматра да су камате које банке нуде привреди толике да предузећа не могу да се развијају и верује да и у Србији задуживање може бити знатно јефтиније.
"Тачно је да из реалног сектора ми увек гледамо на вас као на некога ко треба да нам помаже, а уствари су те камате такве да ми једва можемо да се развијамо. Смета нам што немамо дугорочне кредите, јер не можемо ући у пројектно финансирање са кредитима од три или пет година које једино можемо добити", поручио је он синоћ на банкарском панелу на Копаник бизнис форуму.
Петровић је казао да разуме да банке немају изворе финансирања, али је додао да су оне ту да привреди обезбеде средства и нађу изворе.
"Очекивали смо да камате падну, јер ми се налазимо у кризи. Како можете изаћи из кризе са овако високим каматама, не видим простор да ћете нам смањити камате и покренути привреду", рекао је он.
Истакао је да су друге земље у кризи смањиле камате скоро на нулу, да домаћи привредници то не очекују, али су уверени да би задуживање могло бити јефтиније.
"Зато ми у Србији имамо данас 180 млекара, у Европи углавном имате једну до три млекаре у оквиру једне земље. Та консолидација не може да се изврши без пара",оценио је он.
Петровић је ипак указао да се каматне стопе последњих година полако спуштају. Председник Управног одбора Сосијете женерал банке Горан Питић је на то одговорио да су друге земље камате смањиле на нулу када су у питању референтне каматне стопе, а не каматне стопе које се нуде компанијама.
Он је навео да Србија не може да се пореди са развијеним европским земљама када је у питању висина каматних стопа зато што развијене државе имају стабилну структуру привреда а код њих је и питање извора средстава и проблематичних кредита другачије.
Прочитајте и: