БИРО ВАМ НЕ ГИНЕ: Са овим факултетима сте "заглавили"
Професор физичке културе просечно на бироу рада проведе 2 године и четири месеца, и ово занимање је прво на листи оних који се на евиденцији незапослених најдуже задрже, када су они са универзитетском дипломом у питању. Ипак, ово занимање није једино са приличним "стажом" на бироу рада.
С обзиром на то да велики број високо образованих младих људи не може да пронађе посао у струци, а на исти чекају годинама, статистички подаци показују да није ствар увек индивидуалног залагања, већ да су поједина занимања осуђена на вишегодишње чекање.
Одмах иза професора физичке културе, шампиони у чекању посла су и професори разредне наставе (просек на бироу: 2 године и 3 месеца) а прате их и инжењери машинства.
Дипломирани машинци на бироу проведу у просеку 2 године и 2 месеца, а да имају проблем у добијању посла тврди и Иван К. (32):
- Након што сам завршио машинство тражио сам посао у струци чак годину дана, слао сам ЦВ седам месеци без престанка. Могао сам да се запослим само као продавац усисивача, каже он и додаје:
- Што се струке тиче, позван сам на само један интервју, али сам прошао само један друг. И моје колеге са факултета су одустале од тражења посла овде па су одлучили да иду у Русију, чак и на минус 35.
Диплома као терет
Поражавајуће је да људи без било каквих квалификација на бироу проведу 10 месеци мање од наставника са вишом школом. То показују подаци које је Национална служба за запошљавање доставила за Srbijadanas.com
На листи се даље нижу дипломирани правници и економисти, што је донекле и логично, јер последњих година влада огромно интересовање за ове факултете. На овим факултетима је и много већи број уписаних студената из године у годину, у односу на друге факултете.
Они, заједно са дипломираним менаџерима на бироу проведу у просеку 26 месеци.
Више од две године на бироу чекају и они са мастером из архитектуре (иако је ово један од најскупљих факултета у земљи) али и стоматолози. На неславној листи НСЗ су и доктори медицине, за чије школовање је, признају сви, "потребно највише зноја".
Виша школа, иста мука
Када су у питању више школе, ситуација је готово иста. Поред машинаца и комерцијалиста, на листи су и васпитачи.
Како на евиденцији незапослених проведу скоро две године ( година и 9 месеци), не чуди што све већи број њих одлучи да иде "трбухом за крухом".
Из НСЗ напомињу да ова служба нема увид у целокупну ситуацију на тржишту рада, јер послодавци немају обавезу да огласе радно место код њих, ако не желе да ова служба посредује у запошљавању. Ипак, ово је добар показатељ да је диплома одавно слаба гаранција за брзо запослење.
Прочитајте и: