БИТИ ИЛИ НЕ БИТИ: Најтежа битка за Сирију почиње у Женеви (ФОТО)
После пет година рата, Сирија никада није била ближа миру. Ипак, поједини силе би радије виделе да се рат у овом напаћеној држави настави.
После историјске одлуке у СБ УН 18. децембра, пет сталних чланица једногласно је усвојило резолуцију која позива на прекид ватре и политичко решење у Сирији. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
У усвојеном тексту резолуције тражило се од УН да сазову формалне разговоре о прелазној влади између сиријске владе и опозиције. И после нешто више од месец дана, први састанак две стране почеће данас у Женеви, а са њим и шестомесечна битка за мир у ратом разореној Сирији.
Између две ватре
Да ће преговори бити тешки говори и чињеница да су преговори прво били заказани за понедељак 25. јануара, али су одложени због, како је саопштио Специјални изасланик УН за Сирију Стефан де Мистура, "блокаде" у вези са саставом изасланстава.
Наиме, Мисура се већ неколико недеља налази под огромним притиском америчког државног секретара Џона Керија, а тиме и контра-притиска његовог руског колеге Сергеја Лаврова.
Како накнадно сазнајемо, тачка спорења било је инсистирање САД, Саудијске Арабије и Турске да у преговорима учествују представници терористичких група "Анрар ал Шам" (коју чине бивши чланови Ал Каиде) и "Армије ислама" (шире организације којој припадају и милитанти Ал Нусре) – дакле, терористи које америчка страна не доживљава као терористе. Истовремено, Саудијци и Турци (уз тиху подршку Америке) противе се учествовању сиријских Курда у преговоре.
Наравно, овај став америчке стране је наишао на оштру реакцију сиријске стране - Русије и Ирана - али, очигледно је да је до некаквог компромиса по овом питању дошло, јер је до састанка дошло. Ипак, то само демонстрира колико дијаметрално супротне ставове о будућности Сирије имају две стране, а сваки од њих може озбиљно да нашкоди даљем току преговора.
УС дениес такинг цонтрол оф Рмеилан аирстрип ин Syria https://t.co/9r4cOXoVU8 [Пхото courtesy: Стратфор] pic.twitter.com/xoVUAFaL2y— АЈЕ News (@AJENews) January 22, 2016
Најважнији изазови који лако могу довести до прекида преговора јесу најављана америчка копнена интервенције у Сирији (увелико се пише о тајном опремању старе писте у северној Сирији, која се налази под контролом Курда) и захлађене односа на релацији Техеран-Ријад после погубљења истакнуто шиитског клерика од стране саудијских власти.
РУСКИ РЕЦЕПТ: ОВО ће бити главна база америчке војске у Сирији (МАПА)
"Руски џин" продрмао Американце
У ове преговоре далеко самоувереније улази легитимна сиријска влада коју подржавају Иран и Русија. Интервенција Москве протеклих месеци драстично је променила ситуацију у Сирији, потискујући терористичке групе на свим фронтовима, што је довело и до ослобођењем покрајине Латакија.
Ови успеси Русије као да су коначно пробудили Американце који тек сада предузимају активнију улогу на сиријском ратишту, иако преводе "рат против тероризма" у Сирији и Ираку далеко дуже.
Међутим, јасно је да је данашњим почетком преговора започет један дуг и мукотрпан процес на путу ка решавању сиријског конфликта. Очекивати историјске компромисе већ првог дана су пусте жеље, а с обзиром колико фактора ради против одржавања ових преговора, биће право чудо да се они наставе током наредних шест месеци без прекидања.
На дневном реду данашњих преговора биће смернице које је још у децембру 2015. припремио СБ УН и у којима се предвиђају расправе о примирју, успостављање прелазне владе у року од шест месеци и избори за 18 месеци.
- Неће бити свечаног отварења - рекао је Мистура и додао да ће учесници најпре разговарати о примирју и о хуманитарној помоћи.
- Сваки изгубљени дан изгубљен је за примирје и за хуманитарну помоћ - поручио је изасланик УН-а.