СМОКИ ЈАЧИ ОД ПАТРИОТИЗМА: Да ли ће Срби бојкотовати хрватске производе?
Интернетом све више круже позиви на бојкот хрватских производа у Србији. Питали смо суграђане хоће ли се одазвати позиву и из својих потрошачких корпи избацити хрватске намирнице.
Царински рат који букти између Србије и Хрватске распалио је и бес у становништву обе земље. Незадовољни затварањем граница како за путничка аутомобила, тако и за камионе нису само привредници. Грађани Србије преко друштвених мрежа, али и поједини политичари позвали су на бојкот хрватских производа.
Тим поводом, потражили смо суграђане у некима од ланаца хрватских супермаркета да бисмо сазнали да ли купују радије хрватску робу и јесу ли спремни да се одрекну ових производа.
"Искрено да кажем, до сад на то нисам обраћала пажњу, мада, како видим, све ово што сам купила су наши производи. Нисам правила такву разлику, јер сам се руководила ценама, али су сада претерали. Ако наставе овако, апсолутно ћу се оријентисати на наше производе. Стварно није фер и не могу да верујем да је дотле дошло", прича педесетогодишња професорка након куповине из једног од хрватских ланаца.
Некадашња радница ИДЕА маркета каже да је чула за позив на бојкот, али и да му се прикључила.
"Чула сам за позив на бојкот хрватских производа. Бојкотујем све осим "Штарка" јер не могу без Смокија и "Дуката", јер обожавам њихов јогурт." Што се других намирница тиче, не једем ништа што се производи тамо", објашњава тридесетједногодишња суграђанка.
С друге стране, има и оних који оштро одбијају бојкот, јер не желе да их актуелна ситуација натера да праве разлику између домаћих и хрватских производа.
"Нисам ни за какву врсту бојкота. Ми смо и 90-те овако почели, само се надам да нећемо опет тим путем. Наравно да знам који су производи наши, а који су хрватски, јер волим да прочитам декларацију и да знам шта купујем. Али то одакле производ долази није пресудно при одабиру. Не само да није пресудно него не утиче уопште", истиче једна од купаца.
"Фриком", "Дијамант", "Гранд кафа", "Вегета" само су неки од производа који су у рукама Хрвата. Ипак, многи купци који ушетају у маркете ни не знају да заправо конзумирају хрватске производе.
"Ми смо пацифисти, не гледамо да ли су производи српски или хрватски. То што се тренутно дешава, то је због избора који предстоје Хрватској. Уопште немамо тај однос нити тај став. Шта нам је потребно, ми узмемо. Треба смирити страсти, јер како кажу: Од ината нема доброг заната", каже један старији брачни пар.
Брендови хрватских произвођача на тржишту у Србији се добро котирају и имају високу тражњу. Хрвати су до 2012. у Србију уложили више од 530 милиона евра, а колико је хрватским бизнисменима српско тржиште важно сведочи и то да је скоро 20 одсто свих инвестиција које су уложили изван Хрватске, завршило у Србији.