БУРГЕРЕКОНОМИЈА: Шта цена биг мека говори о односу валута?
Како часопис ''Економист'' пише да је кретање цена ''биг мека'' добар показатељ односа националних валута, у овом трену је више него занимљиво поређење цене овог производа широм света.
Франак је нагло скочио, евро тоне, долар је јак. Али, шта каже ''биг мек индекс''?
''Биг мек индекс'' може да покаже јачину валуте, пише CNN.
У швајцарском Давосу, где је одржан Светски економски форум, учесници би, да су се одлучили да презалогаје у Мек Доналдс ресторану, за овај хамбургер платили 7,54 $ или 6,5 chf.
У САД, у јануару, просечна цена овог оброка била је 4,7 $. Но, тај исти производ у швајцарској валути кошта 57 одсто више, што је чини прецењеном.
Занимљиво:
У Србији је цена биг мека 2,46$ или 270 динара.
Никаква новост ових дана. Но, није било тако све до одлуке Швајцарске централне банке да више не фиксира курс франка за евро, и да га мерама не држи на ниском нивоу.
У Русији, просечна цена ''биг мека'' је 1,36$ или 89 рубљи. Једина земља са потцењенијом валутом на овој листи је Украјина, где ''бик мек'' кошта 1,20$.
''Економист'' признаје да ''бургерекономија'' није најпрецизнији начин за мерење односа валута, нарочито што у сиромашнијим земљама овај производ кошта по правилу мање, због јефтиније радне снаге и производње.
Најпрецењенија валута на свету, по овом индексу је бразилски реал. Он је прецењен за 68 одсто, а франак ''samo'' 27.
Угледни недељник сваке године, још од 1986., објављује листу цена најпознатијег производа ланца брзе хране ''Мекдоналдс'' - ''биг мека'', и пореди те цене у различитим земљама света.
Прочитајте и: