(ИНФОГРАФИК) ДА ЛИ ЈЕ ПЛАТА ДОВОЉНА? Ево колико најмање кошта спремање славе
Чекови, дозвољени минус, позајмице - како год да се снађу, Срби славу прославе "како доликује", и без штедње на пићу и храни. Истражили смо колико кошта, минимално, трпеза за 20 људи, уз све пропратне трошкове.
Оно што је неизбежно за правилно светковање - свећа, жито, вино и колач, морају изаћи до 1.500 динара. За освештење колача и жита даје се "колико ко може, или хоће", али се обично издвоји хиљадарка, а неко и 500 динара више. Толико исто треба и издвојити ако свештеник дође да освешта кућу.
Кад је посна трпеза у питању, највећи издатак је риба, а код мрсних слава печење и сухомеснато. Колачи који се купују на килограм нису издашни, а и за припрему код куће, за материјал је потребно до 2.000 динара. Ипак, имаћете много више колача на трпези.
На пићу се може уштедети ако имате домаћу ракију, али и куповином у дисконтима. Они који славе ће ове године, као и сваке, рачунати и на славске попусте које већина великих маркета практикује.
Основном рачуницом смо дошли до цифре да они који спремају трпезу без меса, за све трошкове треба да издвоје 26.000 динара, а они чији ће се гости тог дана мрсити, најмање 35.000.
Поклон трговцима
Не заборавимо да ће продавци имати зараду и од поклона, и да вино и слаткиш, или кафу које носимо домаћинима плаћамо од 500 до 1.000 динара. Како Србија има два и по милиона православних домаћинстава, јасно је да сума коју дајемо на славске поклоне није мала.
Прослава у ресторану исплативија или не?
Иако многи свештеници сматрају да је једино правилно славу прославити кући, постоје многи који мисле да је оправдано за оне који имају мале станове, да се ипак овако снађу. Како смо сазнали, постоје варијанте да закупите само простор, и донесете своју храну, али и да платите по особи тј. госту.
Ако ипак одлучите да дођете "на готово", цене иду и до 2.000 динара по особи. Ипак, ако је за 20 гостију цена 40.000, стиче се утисак да није драстично скупље прославити крсно име и на овај начин.