Да ли нам кофеин помаже да живимо дуже?
Можда се истинска фонтана младости налази баш у вашем апарату за кафу - али само ако узмете праву количину кључног састојка...
Већина људи пије кафу због једног разлога - јер садржи кофеин. Доза кофеина која се налази у јутарњој шољици је довољна да шест сати стимулише централни нервни систем. Кофеин је вероватно најпопуларнија "дрога" на свету. У САД-у се, према попису Управе за храну и лекове, попије око 300 милиграма кофеина дневно просечно по човеку.
Међутим, јутарња кафа не служи сам да вас разбуди - она би могла да вам поправи здравље и да вам помогне да живите дуже. Све док је пијете у одговарајућој количини. Многе студије указују да управо кофеин може да спречи неколико хроничних болести:
- Шећерна болест типа 2: истраживање из 2014. које је објављено у часопису "Диабетологиа" показало је да се људима који су повећали дневни унос кафе за једну шољицу у периоду од четири године за 11 одсто смањила вероватноћа да добију дијабетес типа 2;
- Паркинсонова болест: проучавања на животињама сугеришу да кофеин може смањити одумирање нервних ћелија које производе допамин. Верује се да управо низак ниво ове хемијске супстанце изазива Паркинсонову болест. Иако су истраживања у току, неколико студија је показало да је ситуација иста и у случају људи (изузев жена које примају хормонску терапију);
- Alchajmerova болест: студије су показале да кофеин има позитиван утицај на дугорочно памћење. Он такође смањује отоке на мозгу. Истраживања на мишевима су показала да смањује ниво протеина који се гомила у мозгу код особа које имају Alchajmerovu болест.
- Рак: на основу података Светског фонда за истраживање рака, кофеин не повећава ризик од стварања канцера. Напротив, редовно кафенисање може смањити ризик од добијања неколико врста рака - рака дебелог црева и рака јетре.
- Болести срца: Иако је јасно да кофеин стимулише централни нервни систем, ослобађа слободне масне киселине из масног ткива и повећава мокрење, ипак није сасвим јасно да ли он заправо штити срце. Истраживање "Америцан Хеарт" удружења каже да до две шољице кафе дневно у сваком случају не утичу лоше на срце.
Ипак, ако размишљате о томе да ли вам шољица кафе може помоћи да живите дуже, морате бити свесни да здравствене користи могу превагнути над ризицима само у случају да кофеин уносите у умереним количинама - око три шољице дневно. Такође је корисно да знате да се кофеин не налази само у кафи него и у другим намирницама као што су чоколада и чај (посебно зелени).
Ако пијете превише кафе можете осетити негативне последице као што су: убрзани рад срца, потреба за мокрењем, осећај немира...
Посебно је велики ризик за труднице јер кофеин кроз плаценту улази у фетус чији је метаболизам спор. Тако се повећава опасност од спонтаног побачаја. Као опште правило се узима да дневни унос кофеина од 150 до 300 милиграма нема негативан утицај на труднице.
Такође, превелика доза кофеина може да изазове тремор (невољно дрхтање тела), знојење, убрзано дисање, горушицу, несаницу, главобољу, нервозу, вртоглавицу, проблеме са концентрацијом... Може се десити и да постанете зависни од кофеина, тачније да изградите толеранцију на његове ефекте.
Прочитајте и:
- ОД НАПУМПАНИХ УСАНА ДО ПОДЛИВА: Ево зашто не треба користити вакуме за увећање усана (ВИДЕО)
- БРЗО И ЛАКО: Направите сируп од коприве, савршен је за ЧИШЋЕЊЕ КРВИ
- Уз ове савете, реците збогом ГОРУШИЦи!
- ПРИПРЕМИТЕ СЕ ЗА ЛЕТО: Напитак који скида килограме и враћа младолик изглед
- УГЛЕДАЛА СЕ НА БИЈОНСЕ И ПРИМЕНИЛА ЊЕНУ ДИЈЕТУ: "Умрла сам од глади, дословно!"