ДА ЛИ ЗНАТЕ ШТА ЈЕДЕТЕ? Ови бројеви откривају која храна је ГМО, а која није
Постоји неколико трикова уз које ћете лакше препознати која храна је генетски модификована, а која је природна.
Нутрициониста који је студирао на Харварду и Јејлу, Џејсон Калтон, коаутор је књиге "Богата храна, сиромашна храна". Он истиче потенцијалне опасности ГМО производа.
Индустријски добијено млеко, месо и риба често потичу од животиња храњених ГМО кукурузом, пшеницом или сојом. Калтон каже да постоји трик који вам може помоћи у препознавању ГМО воћа и поврћа и других намирница.
Потражите број на налепници производа – ПЛУ (Продуцт Lookup Нумбер).
Ако је ПЛУ четвороцифрен број који почиње са 3 или 4, то значи да производ није ГМО, али је настао на фарми која користи хемикалије и пестициде, што је такође отровно и опасно за људски организам.
Уколико број на налепници има пет цифара које почињу са 9, то значи да је производ органски, узгојен без хемикалија, пестицида, односно генетске модификације.
"Можете мирне савести купити ове намирнице”, каже Калтон.
Производи означени петоцифреним бројем који почињу бројем 8 су ГМО усеви.
Због чињенице да су ГМО производи широко распрострањени и уобичајени и нису обележени, готово је немогуће избећи их у потпуности. Постоји ипак воће и поврће које се ретко генетски модикује: лук, ананас, авокадо, грашак, манго, плави патлиџан, киви, диња, купус, слатки кромпир, грејп, лубенице и печурке.
Следећи производи имају далеко веће шансе да буду генетски модификовани: јабуке, целер, паприке, брескве, јагоде, нектарине, грожђе, спанаћ, зелена салата, краставци, боровнице, кромпир, боранија, кељ, поморанџе, кукуруз, тиквице, вишње и љуте папричице.
Право поврће и воће показују различите знакове који ће вам открити ГМО производе. Можете мало притиснути парадајз, ако се појаве модрице, мале су шансе да није ГМО. Покушајте да пронађете воће и поврће које није естетски савршено. Они ће бити једнако укусни и пре свега здравији.
Куповина воћа и поврћа од пољопривредника који сами узгајају своје производе су најбоље решење. Ако већ морате да купујете у радњи, избегавајте одређена паковања хране.
С обзиром на то да ГМО храна доноси више профита, произвођачи могу себи да приуште одређену амбалажу којом ће привући што више купаца.
Општи принципи препознавања ГМО хране
ГМО храна је лепша, округлија, сјајнија, уједначене величине и изгледа, сјајне боје, без модрица и оштећења, без имало трулежи и ожиљака.
Купујте квргаво, неправилно воће и поврће, такорећи ружног изгледа. Гледајте да је воће и поврће различитих боја, величина и облика. Занемарите ако је воће и поврће мало ударено, и да показује знакове да је живо, тј да мало трули.
На полицама гдје има таквог воћа и поврћа, велике су шансе да нису ГМО.
Баталите лепо паковање
Профитабилности ГМО биљака, воћа и поврћа допушта произвођачима да потроше новац на лепа паковања. Информишите се на интернету о земљама које узгајају ГМО.
Земље које забрањују производњу и увоз ГМО су Француска, Швајцарска и Мађарска. Тако ћете бити бар донекле сигурни да производ није ГМО.
Највећи произвођачи ГМО хране су САД, Аргентина, Бразил, Кина и Индија, која производи ГМО памук, пише Fokus.ba.
Прочитајте и:
- СМРТ ВРЕБА: Чак 97 одсто оболелих од рака су имали ОВАЈ ЗАХВАТ на зубима!
- БРЗО И БЕЗБЕДНО: Скините СИТНЕ БРАДАВИЦЕ уз помоћ САМО ЈЕДНЕ НАМИРНИЦЕ
- ЈАПАНЦИ ОПЕТ ИНОВАТИВНИ: За УРАСЛЕ НОКТЕ не морате ићи лекару, јер ОВА СПРАВА РЕШАВА СВЕ
- ОД КРИВИХ ДО САВРШЕНИХ: Ево шта се дешава у УСТИМА када се ИСПРАВЉАЈУ ЗУБИ (ВИДЕО)
- СТАВЉАЛИ СУ ЈОЈ КАТАНЦЕ НА ФРИЖИДЕР: Била је сексуално неразвијена, ПРЕЖДЕРАВАЛА СЕ и умрла (ФОТО)