ГРЧКА КАО ЖРТВЕНИ ЈАРАЦ: "Немачка би да покаже на примеру Грчке чланицама ЕУ како не треба да се ради"
Програмски директор Центра за међународну сарадњу и одрживи развој Никола Јовановић рекао је да за Грке неће бити доброг исхода референдума јер нема више маневарског простора.
- У случају да прихвате понуђено, актуелна влада ће бити у проблемима јер са њом нико више не жели да разговара и нема неког великог избора - оценио је Јовановић.
Он је казао да у Европи, пре свега у Немачкој, постоји расположење да се на примеру Грчке другим чланицама ЕУ покаже како не треба да се ради.
- У случају да се на референдуму одбију предложене мере поверилаца, то би значило обуставу даље помоћи, а Грчка би била жртвени јарац - сматра Јовановић. Он је нагласио и да Грци немају пресе за штампање своје новчане јединице драхме, које су морале да буду уништене пре уласка у Европску унију.
- Ако изгласају не, имали би нове проблеме, прогласили би банкрот али не би имали добре партнере за излазак из Уније. Сви би учинили да излазак буде што болнији и то је врло опасна опција - каже Јовановић.
Уколико се Грци, упркос Ципрасовим позивима, определе за понуду и услове поверилаца, то би како најављују у еврозони значило преговоре по новим правилима, а претходно би чланице еврозоне морале да се сагласе са продужетком преговора.
Сви се слажу да је потребан трећи пакет помоћи Грчкој, али нико више не жели да преговара са Ципрасом. Мислим да постоји одређена воља да се Грчка пусту низ воду, а ако прихвати услове, не постоји спремност да јој се олакша живот - сматра Јовановић.
Јовановић каже да је Ципрас погрешио што је тражио да Грчка буде преседан, а не специјални случај и додаје да је више криваца за дуг који Грчка тренутно има.
- Прво, крива је стара грчка елита јер је корумпирана, изграђена је неефикасна држава, а кредити су ишли у погрешне пројекте. Од 2010, крива је Европа због програма помоћи, а крива је и Ципрасова влада јер ништа конкретно није урадила и погрешно је преговарала - сматра Јовановић.
Он је указао и да је Грчка велики проблем за Србију јер је требало да буде економски мотор развоја.
- Коридор од Солуна до Мађарске сада губи на значају, а геостратешки Грчка у проблему је лоша вест за Србију - закључио је програмски директор Центра за међународну сарадњу и одрживи развој.