Ко ће с Французима у Лил?
Француска у Монпељеу слови за великог фаворита. Пролазу у други круг надају сви остали, а борба за позиције два, три и четири може да буде заиста занимљива.
Шта је било, било је! Чак 24 кошаркашке репрезентације, у четири земље, у суботу 5. септембра почињу Евробаскет. Почињу с утакмицама за које су се вредно спремали цело лето. Монпеље, Берлин, Загреб и Рига градови су домаћини, а то значи да ће у првој фази по шест селекција најмање седам дана боравити у споменутим градовима.
Група А у којој су Француска, Израел, Финска, Босна и Херцеговина, Русија и Пољска игра се у осмом по величини граду Француске, у граду где је први Универзитет основан 1.160 године, у граду у којем је студирао и Нострадамус, у граду одакле је Оливије Жиру, па и ексцентрични забављач Реми Гаљард. У граду у којем су рукомет и фудбал спортови за „које се живи“ и где је кошарка у запећку. Ипак, у дворани са 10.700 места деби меч играју Пољска и БиХ (субота, 15 сати).
ФРАНЦУСКА
Према подацима којима букмејкери располажу, а њима би требало да „верујемо“ највише, селекција који с клупе предводи Венсан Коле има епитет – фаворит. Не само у групи А, већ и на читавом шампионату. Чак осморица играча брани титулу освојену у Љубљани и делује да Коле није имао много перипетија и дилема око списка с 12 имена.
Истина, дилеме, ако их је и имао, смањио је, прво отказом Жоаким Ноа, онда и вишком килограма Томас Ертел и на крају повредом Алексис Ажинса. Дакле, посла за Колеа као и да није било. Петорица играча су у НБА лиги и јасно је да је Тони Паркер неко око кога ће се 99 одсто ствари вртети.
Циљ „триколора“ је јасан, а игра приказана у Београду, када их је наша репрезентација лако добила, не сме да завара. Јаки су! Као „земља“, а и даље се сећамо 35 поена Батума на Светском првенству. Еван Фурније, Де Коло, Желабал, Диао, Пјетрус, Гобер...
Е, на тог Гобера, Рудија Гобера, центра Јуте, бисмо могли да обратимо пажњу. Можда буде и откровење, а и, ко зна, нови рекордер по броју банана (стари, из Литваније, са 21 блокадом на Евробаскету, држи Мирза Бегић).
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Комшијама недостају тројица најбољих. Двојица одличних НБА играча – Мирза Телетовић и Јусуф Нуркић, али и Нихад Ђедовић, који је одустао од репрезентације због немачког пасоша, који може добити тек ако се одрекне „првог“. Екс играч Бајерна је баш то и урадио – одрекао се БиХ! Душко Ивановић је, осим што је био љут на администрацију КСБиХ, због чињенице да Савез нема новца за „нормалне“ припреме, био огорчен и на НБА двојац, који није хтео да „погази“ наређење управа које их обавештавају да „не би било паметно да иду на Евробаскет“:
Све у свему, тријумф кадета на ЕП за комшије је подстрек, а велико је питање колико ће Гордић и натурализовани Алекс Ренфро моћи да „повежу“. Иако искусни Душко Ивановић има искусне, „научене“ играче, победа-две биће максимум у групи. Све преко тога... Био би чист ћар, а успех из Немачке, од пре 22 године ће када су деби шампионат завршили као осми остаће и даље сан.
РУСИЈА
Кошаркаши Русије више не знају шта да мисле, пошто да ураде на Евробаскету не могу ништа. Раскол унутар савеза, откази најбољих, па и умало забрана учешћа на свим ФИБА такмичењима условила је да Руси у Монпељеу буду „шести играч“, али не онај битан, већ онај који, због валидности такмичења, мора да буде присутан.
Са 15 злата, истина, само једним као Русија, „баћушке“ у Француској не могу да рачунају, осим ако не направе неко чудо, пласман у други круг. Уствари, како играју, као „дивљаци“, без икаквог система, ако их крене, могу да изненаде. Све у свему, Евгенији Пашутин, селектор Руса, нема много „контроле“, а понекад би морао да на утакмице долази с ласом како би обуздао момке.
ФИНСКА
Финци у Монпеље стижу са једним циљем, а он више није учење. Неке школе су прошли, платили, а сада су спремни да на Евробаскетима имају циљеве. Циљеве због којих ће, у зависности од резултата, појединци скупљати кајмак или полагати рачуне. Финцима је ово треће везано Првенство Старог континента и желе да га заврши у другој рунди, међу 16. У Словенији су били девети...
Немац Хенрик Детман их с клупе води већ 11 година и добро зна могућности момака које води у Монпеље. Сасу Салин и Петери Копонен су звезде и предводници тима, али ако они затаје (што није немогуће) Финци сада имају неколико резервних опција. Једна од њих је Ерик Марфи, Американац и момак који је играо за Чикаго Булсе. Осим њега, Финци имају још четворицу играча чију су очеви Американци (Џералд Ли, Шон Хаф и Џамар Вилсон). Но, сада немају Хано Мотолу, можда и највећег кошаркаша ове земље. Уместо њега ће у тиму бити 18-годишњи Лаури Марканен на кога би морали да обратимо пажњу.
Да ли ће испунити циљ? Па, по нама, Финска ће пре међу 16 него Русија или БиХ.
ПОЉСКА
Мајк Тејлор, који је дуго радио у комшијској Чешкој под заставу Пољске окупио је баш све што у кошарци ваља у тој земљи. Од свега по мало, а јасно је да ће велики центар Марцин Гортат бити лидер и прва звезда тима.
Игра ће зависити од шута, а због тога ће високи играчи морати да раде додатно! Лукаш Кошарек је добио „диригентску палицу“, док ће соло партитуре бити резервисане за Гортата и Еј Џеј Слотера, који ће имати слободу да „пали“ одакле 'оће!
Пре шест година, када су били домаћини, Пољаци су после медаља освојених пре II Светског рата (1939.), али и средином 60-тих прошлог века, имали најбољи резултат – 9. место. Сада то могу да сањају.
ИЗРАЕЛ
Очајна епизода из Словеније, када су Евробаскет завршили на 21. месту, за Израелце је и даље рак рана и поставља се питање да ли ће „те раље“ успети да затворе и у Монпељеу одиграју боље. Састав који је Елез Еделштајн (54) презентовао сасвим је респектабилан, али и различит од оног из Словеније. Омри Каспи је ту, Гал Мекел, ново појачање Црвене звезде, такође. Јогев Охајон је све зрелији, Лиор Елијаху увек захвалан у тиму. Ту је и „наш“ Роберт Кајмаковић, одавно Ротбарт, а нова фаца је Шон Досон, сјајно 22—годишње крило Макаби Ришона.
Израел је, у односу на, рецимо Русију и БиХ, селекција која би у групи А благи фаворит за место које води у други круг.