ИСИЛ маршира на Багдад, а Обама "спава док се ствара нови 9/11"! (ФОТО)
Напад милитантне групе ИСИЛ на Багдад може почети сваког тренутка, ако је судити према задњим информацијама које говоре како су њихови борци већ кренули на главни град, а неслужбени извори преносе како су заузели и војни комплекс Мазраха, који се налази између Фалуџе и Багдада, који је на свега 25 км од Багдада.
Но, упркос оваквој ситуацији, у ирачком парламенту нема концензуса. Раније, премијер Малики је предложио проглашење ванредног стања у земљи, што би му дало шира овлашћења да се позабави претњом, но сунитски и курдски представници бојкотовали су седницу одбијајући да Маликију дају таква овлашћења.
Изгледа да су једине војне снаге које у овом тренутку могу да пруже отпор ИСИЛ екстремистима, јесу курдске оружане јединице. Према последњим информацијама, курдски борци преузели су контролу над градом Киркук који је раније пао у руке екстремиста након што се ирачка војска разбежала.
Према инфромацијама, бројни Ирачани у Багдаду и другим слободним градовима ступају у редове оружаних снага, и спремни су да се супротставе ИСИЛ. Међутим, то само додатно потврђује колико је у овој ситуацији влада заказала када је допустила да јој се деси оваква муњевита офанзива исламских екстремиста. Штавише, Малики помиње могућу "заверу", тј. како су можда поједини, корумпирани, кадрови војске намерно пустили градове да падну. То је итекако могуће, но питање је да ли је сада уопште могуће повратити изгубљене градове?
Портпарол ИСИЛ, Абу Mohammed ал Аднани, објавио је аудио поруку у којој позива све борце да одмах крену на Багдад. Аднани такође истиче како ће ИСИЛ заузети и јужне шиитске градове Карбалу и Најаф у којима се налазе две најсветије шиитске локације. Неки ће рећи како је ово дословно позив на иранску интервенцију? Упркос помпезним најавама ИСИЛ групе, тешко је замислити да Багдад може пасти попут Мосула, но, ако дође до слома владе, све је могуће, закључује Адванс.
Пред Ираком су изузетно тешки дани. Упорно се позива на међународну војну помоћ, па и на директну војну интервенцију, но за сада нема одазива. Из НАТО су поручили како "не виде ангажман у Ираку", а и америчка администрација изгледа нема никакве воље за обрачун против ИСИЛ мада би само ваздушним нападима могли итекако помоћи Багдаду у овој ситуацији. Штавише, према појединим информацијама, власти у Анкари су планирале нови мандат за употребу војске на територији Ирака након што је чак 80 турских држављана пало у заробљеништво након пада Мосула. Но, турски министар правосуђа, Бекир Боздаг, демантовао је те информације. Извори из Мосула истичу како су заробљени Турци доброг здравља те би ускоро могли бити пуштени.
Што се тиче САД, поједини Републиканци су жестоко критиковали Обаму истичући како "спава" док се у Ираку "ствара нови 11. септембар". Но, амерички председник се коначно огласио и сугерисао како је америчка војна интервенција против ИСИЛ у Ираку ипак могућа. Како преноси BBC, Обама је рекао да су "све опције на столу, укључујући и војну акцију којом би се Ираку помогло у борби против исламистичких милитаната". Ако се заиста деси америчка војна интервенција у Ираку, “апсурд” америчке спољне политике, ако се можемо тако изразити, достићиће нове висине; наиме, пре мање од годину дана, САД су скоро интервенисале у Сирији, али не против ИСИЛ исламиста већ против сиријске војске која се бори против ових терориста!
Обама би у овом тренутку свакако требало (али неће) признати легитимитет председничких избора у Сирији, те понудити војну помоћ и Дамаску јер се суочава са истим непријатељем. Но, не само да се то неће догодити, већ САД активно наоружава тог непријатеља, тзв. "умерене" фракције сиријске опозиције (још један апсурд), но јасно је да то оружје неминовно пада у руке најмоћније групе на терену, а то је недвосмислено Исламска држава Ирака и Леванта. Таман када је изгледало да се америчка спољна политика више не може увући у веће контрадикције него што већ јесте, долази до ситуације у Ираку.