СКУПО ЈЕ БИТИ БЕОГРАЂАНИН: Једна кафа у главном граду као ЧЕТИРИ у унутрашњости
У центру Београда шољица домаће кафе у кафићу кошта 135 динара. За ту суму могу се попити три, па чак и четири кафе у унутрашњости!
Најскупљи је Београд, а најјефтинији су Нови Пазар и Прокупље, где кафа кошта 30, односно 40 динара. У Суботици је, примера ради, шољица домаће кафе 100 динара, Новом Саду 80, Нишу 70 динара, а у Јагодини, Крагујевцу и Зајечару 60, показало је мини истраживање Информера.
За 50 динара "црни напитак" може се попити у кафићима Пожаревца, Ваљева, Чачка и Ариља (погледајте табелу).
Аналитичари наглашавају да су, поред разлике у платама и стандарду грађана у Србији, различите цене кафе последица и промета и локације самог кафића.
Цене кафе у српским градовима
- Београд 135
- Суботица 100
- Лесковац 89
- Нови Сад 80
- Ниш 70
- Краљево 70
- Шабац 70
- Лозница 70
- Зрењанин 69
- Крагујевац 60
- Јагодина 60
- Зајечар 60
- Пожаревац 50
- Ваљево 50
- Чачак 50
- Ариље 50
- С Митровица 50
- Прокупље 40
- Нови Пазар 30
Зато је, сматра економиста Драгован Милићевић, кафа у Београду најскупља јер је ту највећи промет, односно тражња.
- У суштини, сви трговци по сличним ценама набављају кафу, па би и шољица тог напитка свуда требало да приближно кошта. Ипак, ту се поставља питање марже, а њу не одређује само куповна моћ грађана, већ и локација и промет који неки кафић има. Што је већи промет, односно тражња, већа је и цена. То је случај са Београдом - каже Милићевић.
Председник Покрета за заштиту потрошача Београда Петар Богосављевић сматра да је доминантан фактор заправо економски.
- На разлике у ценама углавном утиче куповна моћ потрошача. Када је нека средина сиромашна, онда цене морају да се формирају тако да грађани то могу себи да приуште. То није случај само са кафом, такве разлике важе за већину производа у нашој земљи. У Београду су махом цене много веће него на југу. Када је конкретно кафа у питању, богата клијентела и долазак туриста наравно утичу на подизање цена, што се највише односи на престоницу - закључује Богосављевић.
Председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић истиче да однос цена одсликава економску неједнакост наших грађана.
Платежне способности нису свуда исте
- Просечне месечне зараде у Београду и на југу Србије се доста разликују, па су и цене томе прилагођене. Грађани на крајњем југу Србије заиста су доста сиромашнији од становника главног града. Ипак, не верујем да се неком исплати да продаје шољицу кафе за 30 динара ако је она квалитетна. Набавна цена ипак није тако повољна. Због тога и претпостављам да је тако јефтина кафа лошег квалитета - наводи Паповић.