Ево КАКО, ГДЕ и КАДА можете искористити ваучере од 5.000 динара за летовање
Грађани ће моћи да се пријаве до 6. јула за ваучере од 5.000 динара које могу да искористе за летовање у Србији. Ваучере ће моћи да искористе од 1. августа до 20. новембра.
"Грађани који испуњавају услове добиће добиће на кућну адресу ваучере од по 5000 динара за летовање", рекла је помоћница министра трговине и туризма Рената Пинџо.
Како каже, за сада је планирано да се одштампа 100.000 ваучера, а корисници ће моћи да их искористе од 1. августа до 20. новембра.
Како до ваучера?
Министарство туризма позвало је јавно угоститеље да се до 30.јуна пријаве како би се на овај начин промовисао домаћи туризам. То се односи на све угоститељске објекте, хотеле, здравствене установе , које пружају туристичке услуге, као и власнике апартмана или соба који раде легално. Изузети су угоститељи из Београда, Новог Сада, Крагујевца и Ниша, преноси Информер.
"Министарство је послало позиве свим локалним туристичким организацијама да "анимирају" угоститеље да се придруже овој акцији", каже Пинџо.
После тога, министарство би требало најкасније до 6. јула да објави листу угоститеља који су испунили услове за доделу ваучера на својој интернет страници, уз упутство корисницима за употребу ваучера. Пинџо каже да пре објаве листе министарство ће подробно проверити да ли пријављени угоститељи послују у складу са законом.
Ваучере за летовање у Србији могу да да користе пензонери, незапослени, грађани који примају туђу негу и помоћ, ратни војни инвалиди и сви који месечно зарађују мање од 60.000 динара.
"Они већ од 6. јула могу да се пријаве на шалтерима био које поште у Србији. Да би стекли право на ваучер, морају донети одређена документа, наглашава помоћница министра.
Потребна документа
Документа која су потребна приликом пријаве су потврда о резервацији најмање пет ноћења у објекту са листе коју је објавило министарство, чек од пензије, потврда о незапослености са бироа рада, лична карта, потврда о инвалидности (уколико је подносилац ратни инвалид) и потврда о плати ( за запослене).
"Пошта Србије" ће затим електронским путем проверити све податке грађана у року од 24 часа, рекла је Пинџо.
"Ваучер се може добити само по једном основу. А може се десити и да ваучере добију чланови исте породице. На пример, супружници који су поднели појединачне пријаве, он, рецимо, на основу тога што је пензионер, а она јер има плату испод 60.000 динара", истакла је помоћница министра.
Након свих провера, поште шаљу ваучере до краја јула на име корисника и на његову кућну адресу. Грађанин са тим ваучером долази у хотел, бању или смештај који је резервисао и предаје ваучер. Угоститељски објекат који је корисник изабрао мора да се налази изван његовог места пребивалишта.
"Сваки ваучер имаће свој број и биће заштићен како не би могао да се фалсификује. Што се тиче саме процедуре за грађане, њима ће угоститељ на крају боравка одбити тих 5.000 динара од укупне цене аранжмана", рекла је Пинџо.
Угоститељима министарство рефундира новац
Ваучерима се не могу плаћати здравствене услуге, услуге исхране, пића и боравишне таксе. Угоститељима ће министраство туризма накнадно рефундирати новац на име ваучера. Како би то остварили, угоститељи морају министарству поднети ваучере које су добили од грађана, оригиналне фискалне рачуне за сваког корисника услуге и својеврсну спецификацију за свој рад.
Уколико би се десило да некоме трошак одмора буде мањи од 5.000 динара, министарство ће угоститељима рефундирати тај износ, а не вредност целог ваучера.
Према речима Ренате Пинџо, резултати анализе ове акције биће веома значајни.
"Тако ћемо видети колика је тражња за домаћим туристичким услугама и заинтересованост угоститеља да се ангажују у унапређењу домаћег туризма. То је тест и за привреду да први пут капацитети буду попуњени и у пост-сезони, када ниво посете није висок'', закључила је Рената Пинџо.