Како ноцебо ефекат негативно утиче на здравље?
Размишљања о негативним последицама лекова могу их проузроковати.
Постоји много истраживања о томе како свест може позитивно да утиче на обољење, али колико су познати негативни утицаји?
Лекови имају своју улогу, али је јако битно како људски ум процесуира информације о томе. Свест пацијената је у стању да развије нуспојаве одређених лекова, јер су људи генерално осетљиви на негативне сугестије. Реч је о ноцебо ефекту.
Ноцебо има контра дејство плацебо ефекта (који позитивно утиче на перцепцију и очекивања пацијената). Овај феномен добио је име 1961. године и подразумева способност негативног веровања и очекивања да лек проузрокује штету, тј. негативни ефекат. Док плацебо помаже у постизању ефекта лекова за које се мисли да се конзумирају, ноцебом се постижу негативни резултати у здравственом погледу услед очекивања најгорег.
Према неким истраживањима, плацебо ефекат има учинак од 33-55%, док ноцебо може имати преко 55%, што је само доказ да су људи много више подложни негативној сугестији од позитивне. Ноцебо ефект често изазива физичке промене, иако ти ефекти нису узроковани никаквим физичким средствима.
Примери ноцебо ефекта:
1. Добровољцима једног експеримента речено је да ће им пустити струју ниског напона кроз главу и да постоји могућност да то изазове главобољу. Чак две трећине добровољаца је добило главобољу иако струја није била пуштена.
2. У болници је групи пацијената дата шећерна вода за коју су мислили да је средство које изазива повраћање. Чак 80% групе повраћало је шећерну воду.
3. Истраживање средстава које разрађују крв, међу којима је и аспирин, спроведено је у три медицинска центра. Пацијенти са две локације су упозорени да је могуће да се појаве контраиндикације код честог конзумирања аспирина, док пацијентима на трећој локацији није ништа речено. Резултати су били неочекивани. Пацијенти у упозореним групама имали су желудачне тегобе три пута учесталије од треће групе која није упозорена.
(alternativa-za-vas.com)