КАЗНИТИ ИЛИ НЕ: Шта радити када ухватите децу у лажи?
Колико је кажњавање заправо продултивно?
Кажу да само вино и деца никада не лажу. За вино бисмо можда и могли да гарантујемо, али за децу и не баш. Можда је "лагање" тешка реч, али је чињеница да деца често скривају или изврћу истину. Родитељи се увек питају да ли и на који начин да казне дете, мислећи да ће им то служити за наук и да следећег пута неће ни бити.
Ипак, канадски научници тврде да је кажњавање неефикасно, чак и контрапродуктивно. Истраживачи са Универзитета Мекгил у Монтреалу наводе да "кажњавање не подстиче децу да говоре истину".
Они су скривеном камером посматрали 372 малишана, узраста од четири до осам година, који су остављени сами у соби уз забрану да гледају у играчку која се налази иза њихових леђа. Већина деце, 67% је прекршило наредбу, а две трећине непослушних је затим слагало да се није окренуло.
Викторија Талвар, једна од учесница у истраживању, сматра да не вреди плашити децу казнама. "Претња казном има заправо супротан ефекат и само смањује шансе да дете каже истину", навела је она.
Током експеримента, деца која су најмање лагала су она која су била охрабривана да кажу истину и која су била уверавана да неће бити кажњена. Наиме, када су малишани били позвани на искреност јер је то исправно понашање ("рећи истину је добро"), 85% њих је устрајало у лажи уколико би им се припретило, док је 45% њих рекло истину знајући да неће бити кажњени, наводи Мондо.