Киф: Позваћу британске фирме да улажу у Србији
БЕОГРАД - Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф најавио је да ће на "Сербиа Инвестмент Цонференце" у Лондону, на коме учествује председник Владе Србије Александар Вучић, поручити британским фирмама да "уоче прилике за посао пре него што оне измакну".
Значајније инвестиције могуће су једино кроз спровођње реформи као и кроз креирање стабилног пословног окружења, каже Киф и истиче да његова земља подржава политичке и економске реформе у Србији.
"Ја ћу се постарати да Влада Њеног височаснтва настави да охрабдује политичке, економске и друштвене реформе неопходне за чланство у ЕУ што ће заузврат допринети стабилном и сигурном пословном окружењу који ће подстаћи економски развој у оба друштва'', навео је Киф у ауторском тексту за Блиц.
Указао је да су потребни значајни напори како би се постигла фискална консолидација и убрзала примена најављених реформских мера. Како је истакао, у модерном свету квалитет веза између две државе мери се кроз билатералну трговину успостављену између њих, а билатерална сарадња између Србије и Британије расте из године у годину.
Он је указао и да је Светска банка на ранг листи, чији су главни критеријуми услови за пословање, Шрбуију поставила на 93. местио у конкуренцији 189 економија у свету, што показује да постоји велики простор за побољшање пословног окружења.
Међутим, истиче и да се Србија у односу на процес издавања дозвола за градњу, према подацима Светске банке, налази међу 10 најслабијих земаља света и да би нови Закон о планирању и изградњи требало да поправи ту ситуацију.
Британски дипломата је истакао да пословно окружење у Србији трпи и због "обиља непотребне бирократије", спорог уласка и изласка са трзишта, као и због недоследног придржавања владавине права и спора примена уговора...
"Као темељ стабилног пословног окружења неопходна је једнака примена закона", указао је Киф.
Србија, додао је, развија позитивну улогу у региону што јој такође помаже да успостави поверење, као и напредак који је постигла у погледу решавања косовског проблема.
"Србија и њени лидери показали су импресивно лидерство и одговорност по питању нормализације односа са КиМ и то су вредности које Србија треба да примени како на питањима унутрашњих реформи, тако и у напредовању у преговорима са ЕУ'', поручио је британски амбасадор.