Ли Кећијанг: Београдске смернице за јачање сарадње
БЕОГРАД - Премијер Кине Ли Кећијанг изјавио је да ће на Трећем састанку Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе бити утврђене Београдске смернице, које ће предложити известан број иницијатива у циљу јачања свеукупне сарадње земаља учесница.
"Драго ми је што долазим у званичну посету Србији и учествујем на састанку са 16 шефова влада земаља Централне и Источне Европе. Пред полазак на путовање, које ми причињава велико задовољство и поново ме доводи на то очаравајуће подручје на западу Евроазије, осећам да се враћам међу пријатеље и сроднике, и верујем да ће много тога бити постигнуто током ове посете", истакао је Ли Кећијанг.
"Откако је иницирана сарадња Кине са земљама ЦЕЕ пре три године, остварили смо ближе размене и сарадњу и продубили традиционално пријатељство између Кине и 16 земаља, што је донело опипљиве користи нашим народима и пословању. Као план за сарадњу, Букурештанске смернице постављене пре годину дана установиле су три главна начела и шест приоритетних области за сарадњу између Кине и земаља ЦЕЕ. "
"Током протекле године, одлучно смо применили те смернице, реализовали план и обезбедили велики број пројеката сарадње. Чак 69 иницијатива за сарадњу укупне вредности од две милијарде америчких долара договорено је током другог састанка локалних лидера. Народна банка Кине и банке из земаља ЦЕЕ постигле су споразум о инвестицијама од две милијарде америчких долара на међубанковном тржишту обвезница."
"У сарадњи у области нуклеарне енергије учињени су значајни помаци, а Кина је потписала споразуме о сарадњи у надзору квалитета са једним бројем земаља ЦЕЕ. Улагања кинеских компанија у земљама ЦЕЕ сада надмашују пет милијарди америчких долара. Очекује се да ће Инвестициони фонд за сарадњу Кине и земаља ЦЕЕ, успостављен пре мање од годину дана, реализовати инвестиције у вредности од 200 милиона америчких долара до краја године. Производи из земаља ЦЕЕ, који су наишли на одличан пријем на Сајму земаља ЦЕЕ 2014, постају све популарнији међу кинеским потрошачима."
"С обзиром на дубоко традиционално пријатељство и одсуство сукоба фундаменталних интереса, Кина и земље ЦЕЕ могу да уважавају међусобне интересе и питања и да се опходе једни према другима са искреношћу и на равној нози. Заједно, ми представљамо огромно и динамично тржиште од 1.5 милијарде људи и са економијом вредном 10 билиона америчких долара. Ми засигурно можемо да остваримо напредак од обостране користи, имајући у виду наше сличне нивое развоја, снажну економску комплементарност и велике изгледе за сарадњу."
"Земље ЦЕЕ имају чврсте економске основе и довољно људских ресурса, и хитно им је потребно додатно финансирање како би се њихова инфраструктура унапредила и модернизовала. Кина, са своје стране, има чврст индустријски сектор, адекватне резерве стране валуте, као и модерне и економичне секторе за производњу железничке, електричне и друге опреме, који улазе на глобално тржиште. Две стране могу да поставе развој инфраструктуре као приоритет, сарадњу на великим пројектима као камен темељац, а разне облике улагања и финансирања као основу за подизање наше практичне сарадње на виши ниво у корист народа обеју страна."
"На овом састанку ће бити утврђене Београдске смернице, унапређена верзија која иде упоредо са Букурештанским смерницама и која ће предложити известан број иницијатива у циљу јачања свеукупне сарадње између Кине и земаља ЦЕЕ. Кина се нада да ће то бити прилика да 17 земаља синхронизују међусобне средњерочне и дугорочне развојне циљеве и Стратешку агенду за сарадњу Кине и ЕУ 2020, да отпочну формулисање средњерочне агенде за сарадњу између Кине и земаља ЦЕЕ, и ојачају сарадњу како би она брзо сазрела и напредовала."
"Изградња копнено-поморске експресне линије између Кине и Европе постала је најзначајнија ставка за сарадњу на великим пројектима између Кине и 16 земаља ЦИЕ. Прикладна и ефикасна мрежа која повезује Азију и Европу одувек је била сан земаља у овом региону. Инцијатива “Појас и пут” коју је Кина предузела има за циљ сарадњу са другим земљама како би се тај сан остварио. Северни пут, захваљујући редовним возовима између Кине и Европе, могао би да постане нова главна саобраћајница за транспорт и логистику протежући се до Западне Европе преко Централне и Источне Европе. Базиран у грчкој луци Пиреј и железничкој прузи Београд-Будимпешта, Јужни пут би могао да буде копнено-поморска експресна линија између Кине и Европе."
"То ће значајно повећати регионалну повезаност, подстаћи економски развој земаља дуж тог пута, и омогућити нов и прикладан приступ за кинески извоз у Европу и за улазак европских производа у Кину, имајући у виду да је тиме обухваћена област од 32 милиона људи и 340.000 квадратних километара територијалне површине. Кина је спремна на сарадњу са земљама дуж тих путева како би активно промовисала сарадњу у олакшавању транспорта, логистике и царињења."
"Поздрављамо учешће већег броја земаља ЦЕЕ у унапређењу и модернизовању везне мреже. Копнено-поморска експресна линија између Кине и Европе, заједно са редовним возовима између Кине и Европе и постојећим транспортним и логистичким путевима, постаће интегрална, прикладна и ефикасна мрежа која повезује Азију са Европом."
Кина и 16 земаља ЦЕЕ су као суседи, иако их деле хиљаде километара, зато што градимо, нашом визијом и напорним радом, мост пријатељства и сарадње који повезује Азију и Европу. То је мост за сарадњу, мост који повезује наша срца, и мост који служи како нама данас, тако и нашим будућим генерацијама. За "градитеље мостова" попут нас, највећи извор олакшања је да видимо да се још људи и компанија из наших 17 земаља пењу на тај мост, који ће их приближити остварењу њихових снова и жеља.
Прочитајте и:
НАКОН ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ: Кинески премијер у посети Србији
ПОСЕТА ПОСЛЕ 30 ГОДИНА: Вучић доводи кинеског премијера у Србију!