МАЛО КО ЈЕ ЧУО, А ВЕЋИНА ГА ИМА: Овај поремећај се јавља НА РАДНОМ МЕСТУ
Симптоми се одражавају на сваки сегмент вашег живота.
Бурн оут често преводимо као - прегоревање, сагоревање, или изгарање на послу. Међутим, скоро никада нећете чути неког да каже – сагорео сам на послу. Како онда да овај синдром препознамо код себе или других? Индикатори стреса могу бити подједнако физиолошки, психолошки и бихејвиорални.
Физиолошки симптоми су најчешће исцрпљеност, несаница, промене апетита, смањење либида, пад имунитета, главобоље, висок притисак… Психолошки симптоми сагоревања су осећај "празнине", поремећаји пажње, тешкоће са концентрисањем на задатак, заборављање, смањено самопоштовање, нервоза, преосетљивост…
Депресија или синдром сагоревања?
Кључна разлика је да се синдром "изгарања" везује само за функционисање појединца на радном месту, па се симптоми само тамо и манифестују.
Наравно, није немогуће да се симптоми изгарања који трају предуго заиста и развију у депресију.
Све се то може осетити кроз смањену ефикасност на послу, грешке при раду, одсуствовање са посла, кашњења, несоцијализацију са колегама, па чак и агресивност. Особе које "прегоре на послу" најчешће критикују, бесне су, исфрустриране и траже самосажаљење.
Психолози такав случај називају још "наученом беспомоћношћу“. Најчешће се такво стање највише може очекивати од оних који раде са људима, попут психолога, медицинског особља, социјалних радника, дефектолога,..
Особа која има овај поремећај, тешко да може да увиди симптоме. Први корак за ослобађање од бурн оут синдрома јесте да анализирате како дешавања на послу утичу на ваш сан, односе у породици, на исхрану, расположење,... Запишите их на папир, као и она дешавања која вас чине срећним. Следећи задатак јесте да се концентришете на те веселе активности и да их током дана урадите што више.