МАМА, НЕ БРИНИ МАМА, СВЕ ИДЕ ПО ПЛАНУ: Водич кроз трудноћу
Трудноћа је једно од најлепших искуства у животу, али у исто време је и најтеже. Не зове се безвезе "друго стање". Хормони вам лудују, тело се рапидно мења, а ускоро ће постојати још једна особа која ће зависити од вас. Како бисте се што боље припремили за промене које вас очекују, направили смо овај мини-водич са информацијама о томе шта вас тачно очекује у сваком месецу и како напредује развој бебе.
Први месец трудноће
Мали број жена схвати да су трудне првог месеца трудноће. У овој фази трудноће симптоми могу да буду веома суптилни или чак непостојећи, уз изостанак менструације.
Али сваком се деси да циклус није редован, па изостанак менструације повезују са стресом, климатским променама, а евентуалну вртоглавицу и мучнину - прехлади или храни која им није пријала. Мало којој падне на памет да је бременита, па овај месец обично протекне у незнању да сте у другом стању.
Ипак, иако не знате да носите мало биће у себи, до краја првог месеца трудноће ваше је дете, које је заправо старо две недеље, сићушан ембрион налик пуноглавцу, много је мањи од зрна пиринча. Иако још не наликује људском бићу, он има главицу (с усним отвором), примитивно срце које почиње да куца и рудиментарни мозак.
Уколико вам је ово прва трудноћа, уживајте у њој јер када мали кмечећи замотуљак дође на свет, нећете имати толико времена да се посветите себи.
Други месец трудноће
Већина жена тек у другом месецу открије да њихов стомак има новог станара. Касни вам менструација, данима имате мучнину, повраћате, груди су вам болно осетљиве и набрекле, трчите сваки час у тоалет. Сумњате да сте трудни, а када урадите тест за трудноћу, он то и доказује. Па, честитамо!
Ваш ембрион сада је већ дугачак 2,5 центиметра и сада много више наликује детету. До краја месеца формираће се руке и ноге (с прстима), очи (затворених капака), уши, врх носа и језик. Формирани су сви већи телесни органи и састави који се још морају поприлично развијати. Ембрион се спонтано покреће, иако ће проћи још много недеља пре но што ће ти покрети бити довољно изражени да бисте их могли осетити. Убрзано се ствара и постељица, која ће служити као систем одржавања фетуса на животу.
Трећи месец трудноће
Како улазите у трећи месец трудноће, ваше тело се мења како би гајило и хранило бебу која расте.
Симптоми ране трудноћеи даље могу бити прилично изражени, а могу се јавити и недостатак енергије и исцрпљеност, као и учестала потреба за мокрењем и горушица.
Ваше је дете сада фетус и расте врло брзо па ће до краја овог месеца бити дугачко 6 до 7,5 центиметара и тешко око 42 грама - величине је јабуке. Главица - која се сада налази на врату, уместо на раменима - још је непропорционално велика те чини половину дужине, а примећују се и прве власи косе. Очи се приближавају једно другом, а уши се повлаче на своје место, па фетус све више наликује људском бићу. Прстиће руку и ногу сада покрива меки покров будућег нокта, а ручице су постале функционалне. Спољни полни органи довољно су развијени, па је могуће утврдити дететов пол, а Доплером је могуће чути откуцаје срца.
Четврти месец трудноће
Приметићете да вам се стомачић лепо заоблио, па околина примећује да сте трудни. Многим трудницама је овај период најугоднији јер већина неугодних симптома ране трудноће попушта или нестаје.
Могуће су повремене главобоље, као и благо отицање зглобова и стопала, те повремено дланова и лица, а апетит вам се знатно појачава. Под утицајем хормона јавља се неуравнотеженост слична предменструалном синдрому, раздражљивост, нагле промене расположења, неразборитост, плачљивост, али и радост или прихватање - напокон се осећате трудно, а тако и изгледате.
Тело вашег детета сада расте брже од главе, па су његове пропорције све више налик људскима. Фетус је способан да сиса палац и вежба покрете дисања. Постељица је потпуно функционлана те служи као извор хране и кисеоника; код женских фетуса формирана је материца, а у јајницима се налазе неразвијене јајне станице. Кости су све чвршће, а ручице и ножице покретне, па бисте ускоро могли да осетите прве ударце.
Пети месец трудноће
Због повећаног волумена крви можете имати пролазне главобоље или несвестице при наглом устајању, а може се десити и да вам прокрваре десни.
Почињу да се јављају болови у леђима, као и у бол у доњем делу стомака и куковима, због истезања лигамената који подупиру материцу. Ређе су промене расположења, може се јавити повремена плачљивост и раздражљивост. Ипак, растресеност и заборавност су и даље присутне. Такође се могу појавити хемороиди, проширене вене, као и проблеми са горушицом и желуцем, али ово зависи од жене до жене и уопштеног стања организма.
На крају петог месеца, ваш фетус ће бити дугачак 18-23 центиметара и тежак отприлике 450 грама. С јачањем мишића, развојем мреже нерава и очвршћивањем костију, фетус је много активнији, а његови покрети су усклађенији - што га чини способним за разне гимнастичке подухвате (укључујући и салто) који помажу развоју његових моторичких вештина, а ви ћете то вероватно осетити. Уши су сада већ поприлично развијене и почињу да разликују звукове. Такође је успостављен редован образац сна и будности, а фетус може да прави и разне гримасе, чак и да се намршти. Тестиси мушких фетуса почели су се из трбушне шупљине спуштати у мошнице.
Шести месец трудноће
Честитамо, прошла је прва половина трудноће! Поносно шетате стомачић, осећате се важно, уосталом и треба када носите свог принца или принцезу.
Ручице и ногице почињу вам задавати прилично јаке ударце који постају видљиви и споља, па бисте њима могли да забављате све око себе.
Сада је време да и сами постанете активнији па почнете лагано да вежбате мишиће који ће вам бити потребни за порођај. Симптоми су исти као у претходној фази, само мало ублаженији. Јавља се осећај поноса и среће, осећате се важно, као што и треба - јер стварате један нови живот. Тај осећај можда мало може да пољуља стрепња о будућности, али покушавајте да не размишљате превише и уживајте у тренутку.
Фетус је сада дужи од тридесет центиметара и тежи готово 900 грама. И даље је прилично активан, али су његови покрети координисанији. Способан је да отвара и затвара очи, па реагује на светлост. Штуцање је, међутим, уобичајено, па често потреса материцу.
Седми месец трудноће
Медени месеци трудноће полако се приближавају крају. Ако већ нисте, сада када вас тако мало дели од порођаја, потребно је бацити се на озбиљно планирање истог. Осим болова у леђима и куковима, отицања стопала и ногу, такође се могу јавити и грчеви у мишићима. Можете осећати све већу засићеност и исцрпљеност трудноћом, али и осећај задовољства и угодности, поготово ако се физички осећате добро.
Ваша беба убрзано добија на тежини будући да јој се под кожом таложе све веће масне наслаге; до краја седмог месеца тежиће отприлике 1300 грама и биће дугачка отприлике 40 центиметара. Коса почиње да расте (код неких фетуса више него код других), обрве и трепавице су већ израсле, а нокти су израсли до врхова прстију. Кожа је ружичаста и глатка. Шаренице очију светлопутих фетуса сада су плаве, а код тамнопутих фетуса најчешће смеђе, иако коначну боју неће бити могуће разабрати још много недеља или чак месеци након порођаја. Мозак ће у овом и и у следећа два месеца драматично расти, као и током прве две године живота. Иако су још неразвијена, плућа почињу функционисати, па дете рођено у седмом месецу трудноће има врло добре изгледе за преживљавање.
Осми месец трудноће
Након 32 недеље трудноће лекар ће вам вероватно препоручити да на прегледе долазите сваку другу недељу како би што помније пратио ваш и напредак вашег детета. Чести симптоми у овој фази могу бити појачан затвор, повремене главобоље, слабост и вртоглавица, све теже дисање због притиска материце на плућа (олакшање долази када се дете спусти у карлицу), потешкоће при спавању, све чешће Бракстон-Хиксове контракције (материца се накратко стегне, а затим опушта), повећање дојки и колострум који истиче или га је могуће истиснути из дојки (иако се не мора појавити све до порођаја). Што се тиче вашег менталног стања, нормално је да осећате све већу забринутост за бебино здравље, као и страх од трудова и порођаја, а можда приметите и да сте потпуно растресени. Тотално је нормална и све већа жеља да трудноћа буде приведена крају, па немојте да осећате кривицу ако вам је свега већ преко главе и често помислите: "Вадите ово из мене".
Будући да је материца све скученија, дете има мало простора за гимнастику, ударци ће бити блажи, а окретање и мигољење све чешће. Мозак наставља да се развија невероватном брзином, плућа се ближе зрелости, а дете рођено у осмом месецу трудноће има изванредне изгледе за савршено здравље.
Девети месец трудноће
Напокон! Дочекали сте месец који сте нестрпљиво ишчекивали и којем сте се веселили. Иако у овом месецу имате многобројне активности (учесталији докторски прегледи, куповина одеће за дете, опремање собе за бебу...), могло би вам се учинити да је девети месец трудноће најдужи.
Пошто се беба спусти у карлицу лакше ћете дисати, али ће се опет јавити учесталија потреба за мокрењем пошто ће опет почети да притиска бешику.
Јавиће се све веће потешкоће при спавању, неспретност и отежано кретање, све чешће и јаче Бракстон-Хиксове контракције, од којих неке могу бити и болне. Можда ће вас збунити нагло смењивање раздобља умора и раздобља повећане количине енергије које ћете осећати, као и појачање или губитак апетита. Осећаћете и све јаче узбуђење, тескобу, страх и растресеност, раздражљивост и преосјетљивост, нестрпљивост и немир, али и олакшање јер је трудноћа при крају. Све чешће ћете сањарити и маштати о детету.
Дете се спрема за ниски старт. Средином овог месеца службено ће га се сматрати спремним за порођај. Раст је убрзан; беба порасте неколико центиметара, а на тежини добије око килограм. Већина фетуса се током ове завршне фазе окреће у порођајни положај са главицом према доле. У последњем месецу служења својој сврси, пупчана врпца је дужа од 60 центиметара, а постељица тежи отприлике 670 грама.