Мање познате чињенице о сиди
У свету 35 милиона људи је заражено ХИВ-ом али ова болест, иако неизлечива, није непобедива.
Иако су људи у много бољој позицији да се суоче са сидом и ХИВ-ом данас него што су били пре 20 година, ова болест и даље односи милионе живота годишње.
Ево 10 чињеница о овој опакој болести.
1. На свету са вирусом ХИВ-а живи око 35 милиона људи, а две трећине њих се налази у подсахарској Африци. У Јужноафричкој Републици је сваки 6 становник заражен. Болест је тамо постала део свакодневице у толикој мери да се у тамошњем издању Улице Сезам, међу чувеним Мапетовцима, налази и лик који је ХИВ позитиван.
2. ХИВ се сексуалним путем много лакше преноси са мушкарца на жену него обратно, али обрезивање може да смањи овај ризик заразе за 60 процената.
3. Сида јесте неизлечива, али не и непобедива. Антиретровирални лекови могу да спрече размножавање у људском телу. Терапија се састоји од 3-4 различита препарата које пацијент узима до краја живота. Због ове методе лечења смртност је у Кини и Бразилу опала за 80 посто.
4. Животни век у многим афричким државама је опао у последњој деценији 20. века, али последњих година ти људи због ретровиралних лекова живе неколико година дуже – животни век је са 54 скочио на 60 година.
5. Око 19 милиона људи заражених ХИВ-ом немају проступ лековима јер су јако скупи. Ретровирални лекови против ХИВ-а коштају и по неколико хиљада америчких долара месечно.
6. Вакцина против ХИВ-а постоји, али проблем је у ефикатности серума. Она смањује ризик од инфекције за око једну четвртину.
7. Делотворну вакцину је тешко направити јер вирус веома брзо мутира, чак и у телима заражених. Верзије вируса које могу да заразе људе сексуалним контактом релативно су малобројне.
Обрезивање смањује ризик од заразе ХИВ-ом
Рођено 30 здравих беба од ХИВ заражених мајки
На помолу 100% заштита од ХИВ-а?
8. Након инфекције, организму је потребно 3 до 6 недеља да развије антитела у крви. Ако се у том периоду ради тестирање на ХИВ, резултат може да се покаже као негативан.
9. Носиоци вируса ХИВ-а имају 20 пута већи ризик да оболе од туберкулозе, а комбинација ХИВ-а и туберкулозе је веома опасна. Туберкулоза је и најчешћи узрок смртии код особа заражених ХИВ-ом у Африци, наводи се на порталу dw.de.
10. Политика Јужне Африке према ХИВ-у је годинама изненађивала светску јавност. Министарство здравља је, за време председника Таба Мбекија 2008. године, препоручивало бели лук, цвеклу и маслиново уље као средства за лечење. На срећу, то доба је прошло.