НБС: Кредити грађана износе једну милијарду "швајцараца"
Сваки трећи одобрени стамбени кредит индексиран је у швајцарским францима (28,8 одсто), а укупан износ дуговања грађана у овој валути износи око милијарду "швајцараца".
Укупне позајмице у овој валути, које укључују све кредите грађанима и привреди, износе око 1,1 милијарду франака. То значи да је рата за сваки седми кредит у Србији (14,9 одсто) индексиран у швајцарским францима, за неколико дана, након одлуке Централне банке Швајцарске, већа за 15 одсто.
"Свесни смо да ће јачање франка битно погоршати положај корисника кредита индексираних у овој валути. У том смислу, већ сагледавамо негативне ефекте по кориснике, али и последице на стабилност финансијског система", речено је у НБС.
Централна банка је најавила да ће у наредном периоду о томе разговарати са представницима банака, Удружењем банака, као и са свим другим организацијама са којима "процени да је неопходно договарати решење".
"Тек након тих састанака, могле би се разматрати конкретне мере и активности у циљу евентуалног налажења модалитета за превазилажење проблема у отплати кредита", наводи НБС.
Коментаришући "готова решења" која нуде представници удружења грађана и други заинтересовани, НБС поручује да би требало имати у виду да сва наметнута решења којима се олакшава положај корисницима кредита у швајцарским францима, по правилу значе и преношење ризика, а самим тим и трошкова, које би тада сносиле банке, НБС и држава.
У НБС подсећају да су у мају 2013. дали препоруку банкама у циљу да се корисницима кредита у "швајцарцима" омогући отплата тако што би се рата обрачунавала по курсу обрачунатом на основу валутног односа евро-франак у моменту одобравања кредита, коригованом за највише осам одсто.
Разлика до тржишног курса има карактер одложеног потраживања на три године и на тај износ се не обрачунава камата.
"Корисници који су прихватили ову препоруку су у мањој мери погођени актуелним јачањем франка", наводи НБС.