Не уништавајте косу погрешним чешљањем
Можда сте мислили да је свеједно како ћете чешљати косу али заправо је то један од веома битних предуслова за лепу и неговану косу. Обратите пажњу да ли радите неке од следећих ствари.
Чешљање од корена према врховима
Грубо повлачење власи од корена према врховима вероватно је узрок механичког оштећења косе, колико год она била здрава. Такав начин чешљања ломи длаку и слаби фоликуле, а уместо тога најбоље је кренути са чешљањем неколико центиметара од врхова. Након што се тај део расплете, мало по мало четком је распетљавајте, све док не дођете до корена.
Чешљање мокре косе
Након прања, већина људи инстинктивно посеже за чешљем, што растеже власи косе пуне воде. Будући да је мокра коса знатно осетљивија, тако се и лакше ломи. Оно што треба да урадите то је да је најпре просушите пешкиром, сачекате 15 минута, а тек онда је очешљате.
Распетљавање косе четком
Замршена коса честа је последица хемијских и фризерских третмана попут пеглања и фарбања. Дијагноза је оштећење косе и суви врхови, а једино решење је распетљавање косе чешљем са широким зупцима, уместо густом четком која ће погоршати оштећење.
Коришћење прљаве четке
Попут апликатора и четкица за шминку, четке и чешљеве треба редовно прати. На њима се приликом сваког чешљања накупља масноћа, која се потом преноси на чисту и опрану косу. Такође, ако се не перу, четке постају идеално место за размножавање бактерија. Најбоље их је прати тако што ћете најпре склонити длаке, а потом умочити у топлу воду, у коју сте претходно сипали мало шампона. Након тога их оставите на пешкиру да се осуше.
Наелектрисана коса
Пластичне четке и чешљеви, као и они са гуменим иглицама, повећавају вероватноћу стварања статичког електрицитета. Најбољи избор је користити четке са природном длаком или пак дрвеним чекињама, саветују фризери.
(savremenazena.rs)