НЕ ЖЕЛЕ ДА ПРОДУЖУЈУ СМРТ: Овако доктори желе да умру
Многи лекари не би ни помислили на хемотерапију...
Доктори раде у систему који нас лечи, продужује живот или пак олакшава муке, али то не значи да су они сами имуни на болести или смрт.
Њихов посао је да људима дају наду и преписују лекове, но у ситуацији у којој би сами требало да одлуче какво лечење желе, они би знатно чешће него други смртници одбили лечење (бар тако кажу). Да ли је реч о тајнама професије с којима су упознати или сматрају да је боље живети квалитетније и краће откривају у својим исповестима za BuzzFeed.
Није исто продуживати живот и смрт
Исобел Ел Шанавани, докторка опште праксе
Болница је моје сигурно место и није ми био никакав проблем да идем на породиљско одељење док сам рађала. Али исто тако добро знам да болница није лепо место ако имате 80 година и умирете.
Мислим да бих одбила већину неге коју моји пацијенти траже, посебно интервенције за продужење живота. Људи мисле како оживљавање функционише тако што вас напросто врате из мртвих без последица, но стварност је другачија - најчешћа су оштећења разних органа и система.
Не бих ишла на интензивну негу ако се узрок болести не би могао уклонити, а свакако не бих пристала на храњење на цевчицу или да машина дише за мене. Мислим да би вам већина доктора рекла како би желели да умру у миру свог дома. Кад сам тек почињала да радим, запрепастио ме је пацијент који је одбијао терапију, али његове речи сам запамтила: "Треба знати кад се продужује живот, а разликовати кад се одужује смрт. Ако продужујемо смрт, продужујемо и бол.
Хемотерапија као рецепт за спорије умирање
Рејчел Бојс, докторка опште праксе
Рак је болест која не бира, а нажалост је често боље оболети од карцинома у старијој него у млађој доби, јер се код старијих људи рак због спорости метаболизма и спорије шири. Након операције, хемотерапија и зрачење су друга линија одбране, али ако бих оболела од рака добро бих размислила да ли бих се лечила. То потврђују случајеви мојих колега који су одбили лечење. Оно што бих узела у обзир је успешност лечења одређене врсте рака, као и фазу у којој је пронађен. Да је у раном стадијуму и шансе за излечење су добре, свакако бих се лечила. Ако је то агресиван карцином попут рака гуштераче, рака јајника, једњака или глиобластома с удаљеним метастазама, одбила бих хемотерапију - она вам даје само месец или два живота с више бола и мучнине.
Одбио бих оживљавање
Паскал Лејн, педијатар нефролог
Био сам присутан на безброј оживљавања и њихових покушаја с врло различитим успехом. Често се ради о људима који су оживљавани само због добробити своје породице, а остатак живота су провели непокретни и зависни од апарата. Верујем како је наша улога као лекара да лечимо болест, а у тренутку када дође до тога - олакшамо смрт. Мој је отац одбио оживљавање и након што му је пукла аорта нисам се противио томе, већ сам га пустио да оде, а одржаван је на животу толико дуго да се опростимо. Да сам у дубокој коми, не бих волео да ме на вештачки начин држе живим - то напросто нема смисла.
Погледајте ОВДЕ како да се уз врло једноставну вежбу ослободите стреса за један минут.