НИЈЕ ШАЛА: Банке у Србији почеле да враћају новац клијентима
Банке које су једнострано повећавале камате и марже, почеле су да шаљу обавештења корисницима о повраћају тих средстава, саопштило је удружење банкарских клијената Ефектива.
Све је потекло од Одлуке Народне банке Србије о мерама за очување стабилности финансијског система у вези с кредитима индексираним у страној валути.
Одлука НБС се односи на све кредите ( ЕУР, CHF), где су незаконито наплаћене веће камате и самим тим од корисника наплаћено више новца него што је требало.
Ипак, као што и у поменутој Одлуци стоји, банке враћају износ преплаћених рата уз разлику увећане главнице, без испате законске затезне камате, на шта корисници имају право, стоји у саопштењу Ефективе.
Ово удружење напомиње да неке банке од корисника траже да им потпишу Изјаве о томе да живе у стану који је под хипотеком, правдајући то захтевима НБС, а увелико стижу и анекси који се тичу измена Закона о заштити корисника финансијских услуга, по којим будућа отплата кредита мора ићи по истом типу курса по ком је кредит и исплаћен.
Савет
Но, из Ефективе саветују да се никакви анекси не потписују, јер корисник није у обавези да било шта од тога прихвати а банка законске измене мора применити. Нарочито анексе не треба да потписују клијенти који већ воде судске спорове због повећавања камате, јер управо су због тога спорови и покренути, да би корисник добио назад свој новац у кешу уз припис и затезне камате, која му припада. Прихватањем таквог анекса клијент би изгубио могућност наплате затезне камате, а они који воде спорове изгубили би и судске трошкове, саветују из овог удружења.
Задужени у францима још нису пронашли решење за повећане рате, изазване растом курса франка.
Народна банка Србије оценила је раније да ће примена Одлуке у знатној мери пружити могућност корисницима стамбених кредита у швајцарским францима да олакшају свој положај при измиривању обавеза, које су од скора постале знатно теже, заправо од када је Швајцарска централна банка престала да мерама држи франак на фиксном нивоу, и од како је швајцарска валута "скочила у небо".
Прочитајте и: