Новац, ваздух, тло и вода. Шта је најважније?
ЛИМА - Десетине међународних група, УН, па и омбудсман Перуа протестују због новог закона који слаби еколошку заштиту у тој андској земљи, у тренутку када се припрема да буде домаћин међународних разговора о клими крајем ове године.
Закон, чији циљ је да повећа инвестиције у Перу, одузима Министарству за животну средину, основаном пре шест година, јурисдикцију над контролом квалитета ваздуха, тла и воде. Он, такође, одузима том министарству овлашћење да установи природне резерве нафте и рудног богатства које ће бити изузете из експлоатације, као и да неке супстанце прогласи штетним и ограничи њихову употребу.
Перу, у којем има више од 300 великих рудника, већ нуди тој индустрији многе повластице, незабележене у обе Америке, чак и Чилеу и Мексику, које исто имају законе који стимулишу рударство.
Закон који је председник Оланта Умала потписао 11. јула такође подразумева мање казне за оне који угрожавају животну средину, осим када се ради о најтежим случајевима.
Истовремено, њиме се поново уводе пореске олакшице за велике рударске мултинационалне компаније, које већ уживају бенифиције као што је неограничена концесија и за истраживање и за експлоатацију, све док плаћају основне доприносе.
У неким деловима Перуа, више од половине територије је под концесијом.
Перу ће у децембру угостити 15.000 људи, укључујући делегате из 194 земље на разговорима о клими, чији су покровитељ УН. То ће бити последња велика климатска конференција, пре следећег састанка у Паризу наредне године, на коме ће, како се надају УН, бити потписан глобални климатски споразум. Конгресменка Вероника Мендоса сматра "срамотом" што ће земља која је "у потпуности деградирала своје Министарство животне средине" бити предводник у напорима да се направи нацрт глобалног споразума о смањењу емисије штетних гасова.
Активисти предвиђају да ће ослабљена заштита изазвати више сукоба између полиције која штити руднике и природњака, разгневљених загађењем и уништавањем извора воде, за шта криве експлоатацију руда.
Према владиној рачуници, у јуну је било најмање 80 инцидената повезаних са рударством.
Перуанска економија се веома ослања на рударство, које чини око 60 одсто прихода од извоза. Међутим, након неколико година сталног раста, недавно је он успорен због смањења светске потражње за металима.
У последњој деценији, Перу је побрао око 38 милијарди евра у рударским инвестицијама. Званичници владе сматрају да ће ублажавање еколошких прописа, додатно подстаћи инвестиције.