НОВИ ВИД КОМУНИКАЦИЈЕ И ПОБОЉШАЊА ЗДРАВЉА: Селфи је заправо корисна ствар!
Да ли и ви увелико живите у "селфи ери"? Да ли сте се одали оној "друго" нездравој страни?
Један експеримент, који је трајао неколико деценија, изгледао је овако: психолози су у лабораторије ставили огледала како би видели како се људи понашају када имају прилику да се стално гледају. Прво питање које им се јавља јесте самосвест, а на другу лопту крећу да се пореде. Да ли сам та особа која треба да будем? Најчешћи одговор је НЕ. Психолози су закључили да је ово доба нарцисоидности, анксиозности... али и селфија.
Стављање паметних телефона у руке милијарду људи, све нас је претворило у мини-репортера, а једна од најучесталијих ствари које преносимо и објављујемо на Интернету јесте наше лице. Недавно су лансирани и посебни штапићи за "опаљивање слике свога лица", који заправо помажу да не морамо увек држати телефон у руци, како би та раздаљина омогућила и ситнији кадар. Да је штапић увелико ушао у употребу говори чињеница да је у неким културама већ и забрањен. Не бисте веровали да селфији искачу и у најтежим тренуцима - сахранама или терористичким нападима.
Селфи је нови облик комуникације. Ако унука пошаље селфи својој баки у другој држави, коју дуго није видела, с циљем да је обрадује, селфи је у овом случају права ствар. Ако се два пријатеља из две различите учионице током школског часа сликају и пошаљу један другоме своје селфије, представљаће досадан дан у школи. Али захваљујући занимљивим сликама, момци ће орасположити.
Пласирајући константно селфије на својим Интернет налозима, људи почињу да се деле у две групе – арогантни, нарцисоидни и самопромотивни, а другој групи припадају нестрпљиви људи који по сваку цену желе да се уклопе у друштво, тиме што ће имати милионе пратилаца. Фанатици селфија су веома срећни када објаве своју "хот фотку" на Инстаграм, која ће изазвати лавину коментара. Неким људима је то чак и посао, као у случају наше познате старлете Станије Добројевић.
Пре ове селфи ере, у једној познатој студији, рађен је екперимент у ком се жена сликала пред огледалима, носећи на себи само купаћи костим. Када је погледала слику, добила је поремећај когнитивне перформансе и одмах је одлучила како неко време ништа неће јести, да би себе поштедела срамоте.
Међутим, има људи који једноставно нису зависни од селфија, већ на њега гледају као на још један начин да покажу своју атрактивност и сексепил. Нема особе која се није безброј пута сликала како би издвојила један добар селфи. Ким Кардашијан је признала да дневно "испуца" око 300 селфија, од којих само један може да иде у јавност.
Селфи увек прате разна размишљања: дебела сам, кожа ми је пуна бубуљица, не стоји ми када окренем раздељак на десну страну, обрве сам могла боље да почупам,... Увек негативни коментари. Добра вест је да у последње време други људи баш и немају много времена (као пре) да анализирају ваше слике. Тај ефекат се назива ефекат рефлектора (под лупом).
Закључно, свету је врло занимљива селфи ера. Психолози за "Daily Mail" поручују да се слободно можете наставити да шаљете селфије својим пријатељима, јер тако подстичете позитивну енергију, изазивајући боље расположење.
Прочитајте и:
- КРАЈ ХИВ-у: Да ли су научници открили лек?
- УЗБУНА ЗА ДЕПРЕСИЈУ: Да ли стално проверавате мобилни телефон?
- ИЗВОР ЗАРАЗЕ: Ово је најпрљавија ствар у вашем дому, ево како да је очистите
- Мислите да су то само безазлени менструални болови, а ни не сумњате на распадање органа?
- Да ли сте знали да погрешно прање вагине може изазвати ванматеричну трудноћу и ожиљке