ОКУПАЦИЈА БИОСКОПА: Одржана трибина "Приватизација Београд филма"
У биоскопу "Звезда" тражи се модел оживљавања угашених и запуштених биоскопа.
Група "Покрет за окупацију биоскопа" најавила је на трибини 26. новембра да је то само први у низу разговора о судбини нашег некада највећег друштвеног предузећа за приказивање филмова и о могућностима за поправљање стања које је проузроковала лоша приватизација.
Куриозитет је да се у трибину путем скајпа укључио власник Никола Џивановић, који је 2007. купио 14 биоскопа "Београд филма" за око девет милиона евра, а убрзо препродао само пет сала за два-три пута већу суму. На питање зашто се "Звезда" распада, одговорио је да предузеће нема пара за ту делатност, нити за било коју другу јер му је рачун блокирала пореска управа. Он је устврдио да је куповину обавио према закону и да је одржао уговорну обавезу да две године задржи приказивачку делатност.
Млади који од 21. новембра "окупирају" салу питали су га пошто би продао "Звезду", а он је одговорио да не може да каже док се не договори са акционарима. Додао је да он и није власник "Београд филма" него извесна фирма ЛДТ, али се детаљи нису могли чути због лоше везе на скајпу.
Представница малих акционара, бивша председница Надзорног одбора "Београд филма" Миланка Јаношевић подсетила је на велику, нажалост, безуспешну борбу запослених да очувају предузеће и додала да су они и данас у још два судска спора са Џивановићем.
"Наша делатност је систематски уништавана, да би се спустила цена, а држава није прихватала наше иницијативе, на пример, да продамо један биоскоп, да бисмо инвестирали у остале. Прошли смо као и многи други који су опљачкани у процесу приватизације."
Некадашњи уредник програма у тој кући Драган Јеличић напоменуо је да су убрзо отворени мултиплекси у тржним центрима и да данас 80 посто дистрибутерске и приказивачке делатности у Србији држе стране компаније.
На трибини је указано и да је у том периоду главну реч водио Г17, односно Млађан Динкић.
Редитељ и народни посланик Срђан Драгојевић рекао је да је у време продаје тражио да се бар четири-пет биоскопа изузме и да их Град Београд задржи као културно добро, али да је Горица Мојовић тада тврдила да биоскопи нису култура. Драгојевић је подсетио да је пре годину дана поставио посланичко питање о "Београд филму", а да му је Министарство културе одговорило да није надлежно.
"Драго ми је што се напокон нашао неко ко је надлежан", рекао је он и захвалио младима из "Покрета за окупацију биоскопа" на њиховој акцији.
Прочитајте и:
Умро редитељ Зоран Чалић који је створио "Жикину династију"
ЗАЦРНИТЕ: 10 филмова које морате погледати у Ноарвембру (ВИДЕО ВОДИЧ)
Не само да је омиљена грицкалица у биоскопу, већ има и великог значаја у нашем телу
Члан колектива "Учитељ незналица и његови комитети" Бранимир Стојановић указао је да је сада главно питање будућег управљачког модела за "Звезду", у којој млади на волонтерској бази организују филмске пројекције. Он сматра да "не би требало вратити биоскоп држави јер је она, кроз Агенцију за приватизацију, све ово и закувала".
На трибини су учествовали и радник у култури Свебор Миџић, преводилац Зора Чавић Илић и други, а разговор су водили новинарка Ивана Милановић Храшовец и члан "Покрета за окупацију биоскопа" Иван Велисављевић.
У дискусији се чуло и да је у време продаје изостала подршка људи из филмске струке. Такође је речено да је крива држава која није спречила пиратерију, али и грађани који су брзо прихватили куповину дискова на улици, услед чега је биоскопска мрежа пропала још пре катастрофалне приватизације.