Оно кад 100 динара вреди 15.000 евра
Са 100 динара у џепу у Србији једва да може и да се доручкује. Међутим, постоји “стотка“ која вреди милион и 700 пута више. Ради се, наиме, о новчаници из 1884., за коју колекционари тврде да вреди и до 15.000 евра.
- Цена старог новца се одређује у зависности од очуваности и реткости, а најскупља је новчаница од 100 динара стара 140 година. Њена цена се креће између пет и 15 хиљада евра - каже Зоран Илић, председник Српског нумизматичког друштва.
Њена конкуренција по вредности је новчаница из 1885, и у питању је 10 динара. Ако сте лудом срећом, у неком старом сандучићу своје прабаке пронашли ову “пару“, за њу у Србији данас можете да добијете од 3.000 до 8.000 евра.
- Доста ових новчаница је повучено, највећи део је изгубљен, и баш због тога што су ретке, вреде тако пуно. У последњих 30 година за свега двадесетак таквих примерака сам чуо - објашњава Илић.
Страст сакупљања старог новца у Србији није ни приближно ретка као скупоцене новчанице. Овим хобијем се бави пар десетина хиљада људи, а за највреднијим примерцима влада права помама. Још један од бисера на берзи је и “педесетица“ из 1914.
- У питању је чувени “пегавац“, новчаница коју је ручно насликала српска импресионистичка сликарка Бета Вукановић и препознатљива је по својој розикасто-љубичастој боји. Њена цена достиже и до 8.000 евра - наводи Илић.
Дакле, ако у посети својој баки налетите на старе паре, памет у главу - можда се међу пожутелим, искрзалим динарима налази неки који, буквално, вреди право богатство, пише 24 сата.
У Србији 100 марака не вреди ни 50 динара
За разлику од Срба, који се од старих новчаница лако растају, Немци и даље, 13 година од укидања марке, имају “у чарапама” и “сламарицама” око 13 милијарди марака. У Србији је овај новац безвредан, па се за немачке марке из деведестих на колекционарском тржишту може добити највише 50 динара. Међутим, ако их имате, у Немачкој их и даље можете заменити и за, рецимо, 100 марака узети 50 евра.
Прочитајте: