ОТВАРАЊЕ ФАБРИКЕ У КОВИНУ! Нова инвестиција гарантују 500 радних места
Након скоро десет година ово највећа инвестиција у Ковину.
Погон за производњу и прераду печурака фирме Делта Данубе у Ковину данас је пуштен у рад, а министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић поручила је да само нове инвестиције гарантују нова радна места и дају перспективу људима да остану да живе и раде у мањим местима.
Јоксимовић је, после пресецања врпце и обиласку погона, рекла да је након скоро десет година ово највећа инвестиција у Ковину, да је инвеститор највећи произвођач печурака у Индонезији, који већ има развијено тржиште за пласман робе.
"Ова инвестиција је нешто што одавно нисмо имали у овом делу Србије, а то је инвестиција у области аграра и то производње. Прозводња, посебно у области пољопривреде је нешто где Србија има предности које нисмо довољно искористили", рекла је Јоксимовић и додала да ова инвестиција за почетак предвиђа 100 до 120 радних места, а да ће за две године фирма запошљавати око 500 радника.
Она је додала да ће у комплетан посао бити уложено око 9,5 милиона евра и да је отварање индонежанске фирме у Ковину један од доказа колико је било важно да се усвоји читав сет нових закона који ће омогућити предвидивији амбијент за стране инвеститоре.
"Индонезија је једна велика, снажна земља и за нас пуно значи да инвеститори, посебно у области производње, долазе у Србију. Урадићемо све да привучемо нове инвеститоре из иностранства али и домаће", рекла је министарка.
Власник фирме Делта Данубе Фејзал Абуд Бавазир нагласио је да Бавазир група има петнаестогодишње искуство у производњи печурака у Индонезији и да своје производе пласирају у Америку, Русију и западну Европу.
"Постојећа инфраструктура коју је Србија изградила према западној Европи представљала је за нас важан аргумент за доношење одлуке да инвестирамо у Ковин", рекао је Бавазир и додао да је један од важних аргумената за инвестирање у свакој земљи политичка стабилност.
САДА И ЗВАНИЧНО: Кинези потписују уговор за Железару!
У току је, како каже, даље проучавање тржишта јер желе да прошире инвестиције које неће бити само у производњи печурака већ и друге гране агро индустрије и не само у Ковину већ и другим крајевима Србије.
Председница општине Ковин Сања Петровић је казала да је уговор са индонежанским инвеститором потписан у фебруару прошле године, да у фабрици већ може да ради 30 до 50 радника, а да ће са завршетком прве фазе инвестиције у јуну, радити 120 радника.
Она је додала да су средином деведесетих година све фабрике у Ковину које су биле гиганти у Југославији, затворене или приватизоване на лош начин, а Ковинци су остали без посла и веома тешко живе, тако да индонежанска инвестиција веома пуно значи за Ковин.
"Највећи показатељ патриотизма је да волимо своју земљу и да је изграђујемо, да волимо све људе који у њој живе улажући максималан напор да они жеве пристојно од свог рада не напуштајући своје домове, а то је пут премијера Александра Вучића", нагласила је Петровић.
Амбасадор Индонезије у Србији Хари Ричард Џејмс Канду нагласио је ова инвестиција, али и индонежанска инвестиција у Инђији, представљају мост пријатељства два народа.
ЗАШТО СЕ О ОВОМЕ ЋУТИ? Овако СТВАРНО изгледа фирма од које зависи 9 000 породица у Србији! (ФОТО)
Он је подсетио на недавни билатерални састанак две владе, српске и индонежанске, чији је циљ био да добар политички однос буде основ и за бољу економску сарадњу.