Ових 10 навика вам уништавају бубреге
Решите се нездравих навика и помозите вашим бубрезима.
Болест бубрега припада "тихим" болестима, чији се симптоми неће показати на самом почетку, него када је ситуација већ озбиљна. Оштећени бубрези могу радити и са само 20 одсто свог капацитета, а да не посумњамо да са њима нешто није у реду. Зато су превентива и правовремена деловања најважнија.
Ово су, према мишљењима стручњака, 10 штетних навика које опасно оштећују ваше бубреге и које је потребно што пре мењати:
1. Мањак воде у организму
Најважнији задатак бубрега је филтрирање крви и елиминација токсина из организма. Бубрезима у тој функцији помаже вода. Уколико је не уносимо довољно, бубрези слабије раде и долази до накупљања токсина, који ће их оштетити.
2. Вишак соли у исхрани
Златно је правило – не више од 5 грама соли дневно за здравље целог организма. Све више од тога је превише, и вишак ће први осетити бубрези. Код сланих намирница, бубрези раде више јер морају да излуче натријум који се налази у соли. Вишак соли утиче и на крвни притисак и многе друге болести па је унос соли свакако нужно контролисати.
3. Задржавање урина
Многи избегавају да користе јавне тоалете или због силних обавеза одгађају одлазак у wc. Često задржавање урина повећава притисак на мокраћни мехур, а може довести и до отказивања бубрега, бубрежних каменаца и инконтиненције.
4. Превише шећера
Довољно је попити само два заслађена пића дневно да се повећа ниво протеина у мокраћи, показују недавна истраживања. Протеин у мокраћи једна је од првих знакова потешкоћа с бубрезима.
Понекад уносимо и до 10 пута више шећера од препоручене дозе, чиме су бубрези на сталном удару.
5. Мањак витамина и минерала
Мањак витамина и минерала предуслов је за настајање болести бубрега. Витамин Б6 и магнезијум смањују ризик од добијања бубрежних каменаца, па намирнице богате тим витаминима и минералима свакако укључите у своју редовну исхрану.
6. Животињски протеини
За здраве бубреге, исхрана би требало да обилује воћем и поврћем. Сваки унос протеина, нарочито намирница животињског порекла, додатно оптерећује рад бубрега. С временом, то може довести до оштећења и смањене функције бубрега.
7. Мањак сна
Током спавања, тело обнавља оштећено ткиво бубрега, па је редован сан нужан за опоравак бубрега.
Препорука је између 6 и 8 сати, сваког дана.
8. Превише кафе
Попут соли, и кафа оптерећује бубреге. Кофеин може повисити крвни притисак, чиме су бубрези под посебним стресом, што с временом доводи до њихових оштећења. Пијте до две шољице дневно.
9. Таблете против болова
Искуства пацијената показала су да коришћење таблета против болова (као што су аспирини, ибупрофени и друге групе лекова) може довести до наглог затајења бубрега. Бирајте радије природне методе ублажавања боли и заштитите своје бубреге.
10. Конзумација алкохола
Бубрези неће страдати од једне чаше вина, но претерана конзумација алкохола дугорочно оштећује бубреге. Алкохол је токсин којег бубрези морају прерадити и избацити. Као диуретик, телу одузима драгоцену воду и тако двоструко неповољно утиче на рад бубрега.
Прочитајте и: Лубеница вам помаже да очистите бубреге и крвне судове
ЗБОГОМ БОЛОВИМА: Зашто добијамо камен у бубрегу и како да га се решимо?
Разлози зашто вас некад мучи затвор
Запушен нос? Ево шта вам треба - све ово имате код куће!
Џабе драмите, тинејџерски мозак је "програмиран" да вас не чују
(alternativa-za-vas.com)