ПОКЛОН ИЛИ МИТО? Шта то морате дати гинеколозима да бисте били безбрижни
Истраживање које је спровео родитељски портал Бебац из Новог Сада (www.bebac.com) међу породиљама, показало је да жене "часте" гинекологе, а не да им гинеколози траже мито.
У истраживању су учествовале 482 жене из целе Србије, а 35 одсто испитаница казало је да је "частило" гинеколога, док су у коментарима на анкету изнеле став у којем показају да тај чин уопште не сматрају обликом корупције.
Испитанице тврде да се чашћавање лекара "подразумева", да је то "ред" и наводе да су гинеколозима давале између 100 и 500 евра, да би могле да их зову у свако доба дана и ноћи.
То им, како су рекле, једино даје сигурност да неће бити занемарене и да ће на порођају све проћи у најбољем реду, навео је Бебац.
Око 42 одсто испитаница казало је да није имало сусрет са корупцијом приликом порођаја, навео је Бебац.
Да су дале мито, али индиректно, за прегледе код приватника и анализе у лабораторијама, потврдило је 10 одсто анкетираних жена, а седам одсто је признало да је новац дало анестезиологу или бабици на порођају.
Четири одсто испитаница анонимно је признало да су платили свом гинекологу да буде на порођају, а два одсто је морало да да новац да би биле порођене царским резом.
"Међутим, оно што је забрињавајуће је што је велики број ових жена у коментарима на анкету рекло да су имале компликације на порођају, односно да нису биле равноправно третиране да другим женама, а многе носе и трауме из порођајне сале", навео је Бебац.
Истраживање је спроведено поводом Међународног дана борбе против корупције, 9.децембра.
Погледајте и:
НЕВЕРОВАТАН ПОРОЂАЈ: Хтели да је прогласе мртвом, након 45 минута оживела