"Први пут да 95 одсто сплавова има дозволу"
Резултат континуираних акција инспекције Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је да сада 95 одсто сплавова за привредне и угоститељске сврхе и 80 одсто чамаца у Београду има дозволу и обавило је техничке прегледе.
Александар Симић, помоћник министра за инспекцијске послове током контроле сплавова и бродова на рекама у Београду касно синоћ рекао је да је Министарство решено да коначно уведе ред у ову област па су тако први пут инспекција и Лучке капетаније обишли територије својих надлежности дуж река и утврдили тачан број плутајућих објеката на рекама као и број пореских обвезника.
"До сада је написано 200 прекршајних пријава за сплавове и привредне субјекте. Казне се крећу од 15.000 до 150.000 динара за физичка лица и од 150.000 до два милиона динара за правна лица, тако да је очекивани прилив у буџет 100 милиона динара", рекао је Симић.
Држава губи огроман новац у зони сиве економије у области речног транспорта будући да су процене да се у овој зони налази три до четири милиона тона робе, од укупно девет милиона, колико износи годишњи промет робе на рекама, навело је у саопштењу Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Лепосава Сојић, помоћник министра за водни саобраћај, рекла је синоћ током акције Министарства да је комплетирана база података путничких бродова да би се знало колико се тачно држава штети и грађани доводе у опасност, због неквалификоване радне снаге на бродовима и неадекватних пловила.
"Следећи задатак је да се попишу сви рекреативни сплавови, сплавови за личну употребу. Процена је да их има више од 2.000 само на београдским рекама а први пут ће се пописати сплавови и чамци на језерима и каналима", рекла је Сојић.
Она је истакла значај електронског праћења пловила на рекама путем речног информационог система (РИС) јер се за оне који то избегавају односно искључују ГПРС уређаје може основано сумњати да се баве илегалним превозом.
"Са електронским надзором над рекама у сваком тренутку знамо ко се све креће рекама што је од великог значаја у контроли и сузбијању нелегалних активности на води", истакла је Сојић.
Према њеним речима, први пут се пописују и сва места дуж река на којима се врши незаконит претовар и депоновање песка и шљунка, у циљу спровођења новог Закона и Уредбе о условима по којима треба да поступају луке.
Само на територији Београда има 41 локација на којој се одвија трговина ван контроле овог Министарства и Агенције за луке. Пописане су све такве локације на Дунаву и Сави (Нови Сад, Апатин, Бездан, Смедерево, Сремска Митровица, Шабац) како би се са овом праксом престало у циљу смањења сиве економије у речном саобраћају, каже се у саопштењу.