Рат богаташа за Шкотску
ЕДИНБУРГ – У лобирање за независност Шкотске укључили су се и пословни људи, који исход референдума 18. септембра посматрају само на један начин – кроз профит.
Само дан након објављивања у листу “Скотсмен” писма 130 шкотских фирми које су се изјасниле против одвајања од Лондона, у “Хералду” је јуче изашло писмо 200 фирми које сматрају да ће независност донети економску добит, преноси Блиц.
"Наше привредне везе унутар Уједињеног Краљевства су веома блиске и од њих зависи скоро милион послова у Шкотској", навели су унионисти у “Скотсмену”, и додали да постоје “значајни ризици” уколико код шкотских бирача за три недеље преовлада глас “за” независност.
Чудни резултати анкета
"Фајненшл тајмс“ пише да су све већа одступања у анкетама. По агенцији „Југов“, унионисти имају 14 одсто предности (57:43), а по "Панелбејсу“ разлика је напетих четири одсто (52:48). Око 65 одсто Шкота старијих од 50 година заокружиће "не“
130 привредника изјаснило се против одласка Шкотске из уније
200 власника фирми и директора подржало је независност
Међу потписницима писма и заговорницима останка у Великој Британији посебно се истичу произвођачи шкотског вискија, попут “Едрингтона” и “Вилијам Грент енд сонса” који праве чувене вискије “Фејмус граус” и “Гленфидик”. Из “Вилијам Грент енд сонса” су према незваничним подацима донирали чак 125.000 евра за кампању униониста.
Оно што највише брине произвођаче овог алкохолног пића јесте заступање њихових интереса у иностранству пошто би независна Шкотска имала свега око 90 амбасада, знатно мање у односу на број британских дипломатских представништава. Производња вискија је трећа индустријска грана у Шкотској, а од десет боца девет продају у иностранству, па је разумљива њихова забринутост.
С њиховим страховима се не слажу заговорници одвајања од Енглеске, који тврде да ће “независна Шкотска признати мале и велике предузетнике као оне који ће донети богатство и послове националној привреди у будућности”.
"То ће охрабрити културу у којој се негују иновација, напор и предузетништво. То ће дати моћ шкотском народу да усмери огромне ресурсе наше земље ка интересима оних који живе и раде овде", пишу ови бизнисмени у Хералду.
У овом тиму су сер Брајан Саутер, газда транспортне компаније "Стејџкоуч“, који је за кампању у корист независности дао 1,25 милиона евра, Даглас Флинт, председник банкарског гиганта ХСБЦ, као и други чланови пословне елите.
У Шкотској је јуче боравио Дејвид Камерон, британски премијер, који је овом посетом могао несвесно да утиче на повећање броја гласача за независност пошто мере торијевске владе нису омиљене у Шкотској.
Према саркастичним званичницима Салмондове Шкотске националне партије, Камерон је најбољи у регрутовању оних који ће гласати “за”. Шеф Даунинг стрита број 10 синоћ се обратио учесницима годишње вечере шкотског огранка Конфедерације британске индустрије, у очигледном покушају да пословне људе одговори од независности.