Разоткривено још 5 митова о вежбању!
Ако вежбате у теретани, а не добијате жељене резултате, то може да значи да не пратите добре смернице. Преплављени смо (дез)информацијама о вежбању, бројним митовима и спекулацијама, а следе неки од закључака нових истраживања, спроведених на неколико светских универзитета.
Пет нових разоткривених митова о вежбању:
1. Што се више знојиш – трошиш више калорија – Зној представља природну потребу тела за хлађењем коже и регулисањем телесне температуре. Може бити показатељ топлог времена, претопле просторије или личне физиономије.
2. Трчање је опасно за колена – Истраживања показују да колена старијих особа које редовно трче нису ништа мање здрава у одноу на оне које не трче. Но, иста студија показује и да су жене подложније повредама колена, јер имају израженији дисбаланс квадрицепса и задње ложе, него мушкарци. Стручњаци препоручују да жене које желе да се баве трчањем, бар два пута недељно раде вежбе за јачање мишића који подржавају колена.
3. Истезање након тренинга помаже да се тело опорави – Метода опоравка мишића истезањем након тренинга није показала знатне промене у висини крвног лактата (њиме се мери ниво умора мишића). Разгибавање повољно утиче на гипкост зглобова и зато је препоручљиво, но не може у потпуности смањити бол или потпуно их опорави.
4. Тренинг мора да траје 45 минута да би имао позитивне ефекте на здравље – Само пола сата или чак само 10 минута дневног вежбања је довољно за побољшање кардиоваскуларног система. Све више истраживања показује да боље резултате доносе кратки тренинзи – они су препоручљиви за одржавање форме, но за мршављење се ипак препоручују дуготрајније активности на недељном нивоу.
5. Више вежбања даје више резултата – Стручњаци сматрају да телу након вежбања треба опоравак – свакодневни тренинг стога повећава ризик од повреда. Ово се односи и на рекреативце (који би требало да вежбају сваки други дан) и на озбиљније вежбаче (који би требало да направе барем један дан паузе у току недеље.).
(здравакрава.хр)