Руска плава мачка: Најпожељнија једнобојна мачка
Егзотично порекло, увек атрактивно код пасмине мачака, заједно са најпожељнијом од свих једнобојних мачака, руску плаву мачку чини једном од најлепших. Плава је оригинална боја пасмине, а неки кажу, и једина права руска, иако су у новије време развијене црне и беле варијанте.
Руске плаве мачке наводно потичу из луке Архангелск на Белом мору, одакле су их поморци шездесетих година 19. века одвели у западну Европу. Руска плава мачка била је позната и под другим називима: архангелска мачка, шпанска плава мачка и малтешка мачка. Међутим, од 1917. - раздобља Октобарске револуције - до 1948. службено су биле познате као оријенталне плаве мачке.
У својим раним годинама, на изложбама мачака у Британији, све су краткодлаке плаве мачке приказиване у једној класи, без обзира на тип тела.Због тога, руске плаве мачке су се такмичиле у истој групи као и британске краткодлаке.
Британски тип, збијен и заобљене главе, увек је побеђивао у тој класи, па је занимање за руску пасмину финијих костију и уже главе опадало. Године 1912. успостављене су засебне класе за британске и руске плаве мачке, које су се тада још увек називале оријенталним и занимање за руске мачке поновно је расло.
Попут многих европских пасмина, руске плаве мачке су веома лоше прошле током Другог светског рата, па су заправо готово истребљене, пише "Životinje.rs". Међутим, крајем четрдесетих и почетком педесетих година узгајивачи у Скандинавији почели су да развијају пасмину укрштањем плаве мачке из Финске са сијамском која је носила ген за разређивање који је одговоран за плаву боју.
Истовремено су у Британији узгајивачи руске плаве мачке укрстили две сијамске мачке плавих ознака с другима и добили мачке с далеко израженијим оријенталним типом тела. У новије време узгајивачи настоје да поновно добију оригиналне карактеристике пасмине укрштањем са британским плавим мачкама.
Руска плава мачка вековима је остала чистокрвна јер је ген одговоран за разређивање боје рецесиван,и никада не прикрива друге боје. Новије руске црне и руске беле мачке многи сматрају контроверзним и нису службено признате у Северној Америци или од стране ФИФ-е. Најконтроверзније од свих су руске мачке плавих ознака, резултат ранијих укрштања са сијамским мачкама.
Најживописније карактеристике руске плаве мачке су њено предивно густо, сјајно крзно и лепе смарагдно зелене очи. Мекана, густа двострука длака, идеална заштита тела од ледених ветрова руске зиме, јединствена је на додир. Британски стандарди пасмине длаку описују као 'најтачнији критеријум за руску плаву мачку'.
Оригинална плава боја је равномерна плава са сребрним сјајем који крзну даје светлуцав изглед. Многи узгајивачи тврде да је крзно блиставије ако се мање четка! Разлог за то је чињеница да длака 'strči', па треба пазити да се не приљуби уз тело, иако ће се длака руске плаве мачке у врхунском стању усправити, без обзира на који је начин четкате.
Боја очију је новијег порекла: прве руске мачке приказане 1871. године на изложби у Кристалној палати у Енглеској имале су жуте очи, а тек су 1933. стандарди пасмине тражили да буду што 'живље зелене боје'. Очи су изразито крупне, бадемастог облика и широко размакнуте. Боја јастучића на носу и шапама одговара боји тела, а реп се сужава према заобљеном врху.
Руска плава мачка има добро развијене мишиће, али њено тело никад није збијено или тешко. Дуге ноге осигуравају елеганцију која не допушта збијеност. Глава је умерено клинастог облика и дужа од ушију до очију него од очију до носа, са истакнутим јастучићима за бркове и великим, шиљастим ушима широко размакнутим на глави.
Тихе и нимало деструктивне, руске плаве мачке чине идеалне кућне љубимце, мада знају бити веома нељубазне према странцима - у већини случајева их презирно игноришу. Разлог таквом понашању је чињеница да сву приврженост чувају за своје власнике и једна за другу.