САМИТ ПРЕСТОНИЦА: Бољи имиџ и позиција Београда
БЕОГРАД - Београд ће у четвртак, 23. априла, бити домаћин Самита престоница, који ће окупити лидере 12 градова централне и југоисточне Европе, а градоначелник Синиша Мали то види као прилику за јачање сарадње, подстицање економске размене и инвестиција, али и за позиционирање Београда као регионалног центра.
Град Београд организује Самит у сарадњи са Националном алијансом за локални економски развој (НАЛЕД), а спрска престоница ће том приликом угостити и високе представнике Европске уније, међународних институција, дипломатског кора и привреде, али и градске архитекте, урбанисте, директоре јавних предузећа...
"Самит је сјајна прилика да се Београд врати на светску мапу организатора великих догађаја, с обзиром на то да српска престоница све више постаје политички и економски центар региона", истиче Мали.
Предстојећи Самит, који ће бити одржан у Центру "Сава", градоначелник види као сјајну прилику да водећи људи градова централне и југоисточне Европе размене искуства у области урбанизма, развоја градова и највећих изазова са којима се суочавају. Истовремено, истакао је, Самит је шанса да се ојачају односи главних градова земаља учесница скупа, али и самих држава, јер се границе између земаља губе, а престонице постају све важније у комуникацији, сарадњи и економској повезаности.
Самит ће, подвукао је Мали, дати могућност да Београд, од сваког града учесника, нешто научи, док се, истовремено, српска престониоца промовише и показује све што је у њој урађено и што се планира како би била боље место за живот.
"Од Беча можемо да видимо како развијају железничку станицу, од Скопља како се ради на електронској управи, од Љубљане зашто је проглашена за најзеленији град у Европи, а од Варшаве како ради на повећању енергетске ефикасности", навео је Мали.
Он наводи да је Београд можда и изгубио неке године и да његова финансијска ситуација није сјајна, па зато нема разлога понављати туђе грешке, због чега треба видети који су изазови пред градовима који су неколико година испред нас, а како би се већ сада радило у том смеру.
Огромна је и улога Самита у јачању регионалних веза, сматра Мали, позивајући се и на Трећи самит шефова влада Кине и земаља централне и источне Европе, који је у децембру 2014. године одржан у Београду.
"Ако учимо на искуствима тог Самита, погледајте са којом пажњом се пратило оно што је Београд урадио и коју смо медијску пажњу као земља и град добили. Мислим да се у томе огледа немерљив значај и овог Самита градоначелника", подвукао је Мали, истичући да сличан скуп до сада није организован.
Наглашавајући чврст пут Србије ка ЕУ, градоначелник је оценио да Београду недостаје, а што је наслеђе прошлости, проактивнији став и више конкретних акционих планова, како би добијали више средстава из европских фондова, а управо ће Самит бити одлична прилика за размену искустава и на том пољу.
Организационо, Самит ће се одвијати кроз неколико панела, а, према речима Малог, један од њих ће бити посвећен европским интеграцијама, док ће на осталима бити речи о функционисању главних градова, изазовима са којима се сусрећу, финансирању великих инфраструктурних пројеката, повећању енергетске ефикасности...
Биће организован и панел градоначелника, који ће разменити искуства о темама које су важне за градове на чијем су челу, а где ће Мали, између осталог, представити "Београд на води", али и друге пројекте значајне за развој града.
Паралелно са Самитом, додао је, одвијаће се бизнис састанци, на којима ће бити презентовани конкретни пројекти Београда и градских ЈКП, али и инвеститора који ће доћи на скуп.
"Имаћемо могућност да политички разговарамо о развоју земаља и градова, имаћемо прилику да разговарамо о пројектима, о инвестицијама, о свакодневним проблемима са којима се сучељавају сви ти градови", истакао је први човек српске престонице.
На крају Самита, најавио је градоначелник, требало би да буде донет закључак и дефинисано шта су највећи изазови градова и како се могу заједнички решити, а идеја је и да се сличне манифестације организују на годишњем нивоу.