Србија и Немачка настављају добру сарадњу
БЕОГРАД - Председник Владе Србије Александар Вучић боравио је почетком јуна у Берлину на позив канцеларке Ангеле Меркел која је том приликом изјавила да Немачка гаји веома добре односе са Србијом и да жели да се побољшају привредни односи.
"Вучић има план за разоткривање корупције и оснаживање српске привреде. Амбициозни пројекти који ће се спровести. Објаснила сам да ће привредна страна зависити од транспарентности. Много се већ ради. Видели смо значајан напредак у односу са Косовом. У јануару ћемо отворити прва поглавља и на томе ћемо заједнички радити”, рекла је Меркел тада.
Премијера Вучића и чланове делегације дочекао је шеф протокола канцеларке Ангеле Меркел, а посебно уважавање ка шефу наше делегације одато је и постројавањем војног шпалира на аеродрому, што је обичај у случајевима када долазе најважнији светски државници.
"Ми Немачкој не можемо много да помогнемо, осим да гарантујемо пуну стабилност Балкана, без сукоба и турбуленција и да ћемо бити поуздан пријатељ и у тренуцима када то неће бити тако и толико лако, као што је данас", подвукао је Вучић.
Немачка је прворазредна европска сила, од које зависи перспектива и економски развој сваке европске земље, па и Србије, због чега је од изузетног значаја разговор Вучић – Меркелова.
У току посете и разговора са Меркеловом и Штајнмајером било је речи о владавини права и односу Београда и Приштине за које је премијер рекао да Србија даје све од себе како би се односи нормализовали. Када је реч о региону, Вучић је подсетио да је његова прва посета, као шефа владе, била у Сарајеву с циљем да подржи територијални интегритет и суверенитет БиХ, иако Србија има са Републиком Српском посебне везе.
"Ми имамо, такође, веома добре односе и са Македонијом и верујем да Србија постаје стуб стабилности у региону, другачије него што је била у претходним временима", додао је он. Осврћући се на период 90-их година, Вучић каже: "Ми се трудимо да променимо наш стил размишљања."
Вучић и Штајнмајер разговарали су о приликама у региону, преговорима између Београда и Приштине, ситуације у Украјини, као и о Немачкој подршци током поплава које су задесиле нашу земљу. Српски премијер је нагласио да политичка стабилност карактерише регион и да проблема у сарадњи између суседних земаља нема.
Вучић је разговоре са Меркеловом оценио као веома срдачне од почетка и рекао да имамо благонаклоност и пријатељски однос немачке канцеларке, да смо постали земља која је поштована и уважавана и да сви грађани Србије могу да буду поносни на то.
''С канцеларком Меркел, и у четири ока и за ручком, разговарали смо о економским реформама. Говорили смо и о наставку дијалога с Приштином и стабилности региона. Наша порука била је јасна - Србија је поуздан партнер Немачке. Наишли смо на добру вољу канцеларке, на њену жељу да најискреније помогне Србији'', истакао је Вучић, први председник српске владе који је посетио званични Берлин после покојног премијера Зорана Ђинђића.
Како је рекао премијер, суштина односа са Немачком је да не обећавате оно што не можете да испуните.
"Оно што сам обећао то смо испунили", рекао је Вучић и додао да ће се разговори наставити и "да ћемо увек бити спремни да чујемо критике и примедбе".
Немачка је за Србију, после демократских промена 2000. године главни партнер у ЕУ и од тада је Србији ставила на располагање више од 1,6 милијарди евра.
Вучић је рекао да Србија жели још боље односе са Немачком и још јаче немачко присуство и нагласио да ће у Србији наредних месеци бити донети важни закони у области рада и привреде, јер "ми желимо да будемо део Европе и део развијеног света". Меркелова је, у циљу развоја целог региона, најавила за 28. август конференцију за све земље западног Балкана на којој ће присуствовати шефови влада тих земаља, министри привреде и спољне политике.
"Од великог значаја за оживљавање целог региона су заједнички привредни пројекти", нагласила је немачка канцеларка.
Посетом српског премијера Александра Вучића Немачка је желела да покаже да у Влади Србије, на почетку њеног рада, и у премијеру Вучићу има партнера на којег може да рачуна, оцењује политички аналитичар Душан Јањић.