Србија поуздан партнер ЕУ
Србија ће наставити да буде поуздан партнер ЕУ и ефикасно ће савладати изазове који се пред сваку државу кандидата постављају у току приступних преговора, поручили су министар унутрашњих послова и министар правосуђа Србије на форуму министара унутрашњих послова и правде "ЕУ - Западни Балкан".
Министар Стефановић рекао је да је циљ Министарства да до 2018. заврше процес усклађивања са нормамама ЕУ и успешно их имплементира, у циљу веће безбедности и бољег живота свих грађана Србије. Он је казао да су борба против тероризма и организованог криминала, трговине људима, као и Поглавље 23 и 24 од великог значаја за Србију на њеном европском путу.
"Чињеница да ће Поглавље 24, којим руководи МУП, међу првима бити отворено, а последње затворено, намеће велику одговорност министарству на чијем сам челу", подвукао је Стефановић поручивши да сузбијање трговине наркотицима, људима и спречавање организованог криминала није само питање безбедности унутар Србије, већ читавог региона и Европе.
Како каже за целу Европу је важно да Србија буде чврст бедем, да наша полиција добро ради свој посао и пресече све криминалне везе и кријумчарске путеве.
"Јер када се ми успешно боримо против криминала то доноси спокој не само грађанима Србије и региона, већ и у великом делу ЕУ", нагласио је он.
Стефановић је, говорећи о извештају Европске комисије о напретку Србије, у делу који се односи на Поглавље 24, рекао да је њиме задовољан, али да у овој области има простора за напредак. Такође је казао да ће у изради акционих планова МУП учинити тај процес транспарентан, а што значи да ће у изради друге верзије акционог плана читав процес бити укључене и организације цивилног друштва.
Он је рекао да се ради на нацрту новог закона о полицији, а који ће представљати темељ за промене у МУП-у, а у складу са тековинама ЕУ. Посебан значај биће, како је казао, на пријему, селекцији и каријерном напредовању у полицији. Осим законске и организационе реформе, према његовим речима, фокус МУП ће бити и даље на сузбијању организованог криминала и корупције, тероризма, нарко-трафикинга, трговине људима и илегалне миграције.
Стефановић је истакао да МУП жели да повећа поверење грађана у полицију и да покаже да се боре против корупције и криминала у сопственим редовима, и на тај начин пошаљу поруку да нико, ко се бави незаконитим радњама, неће бити заштићен. Према његовим речима у протеклих седам месеци направљен значајан напредак, подвукавши да је заплењено 2,1 тона опојних дрога што је за око 400 килограм авише него у истом пеироду прошле године, као и да је то једна од показатеља да је влада одлучна да се супростави овој пешасти.
Министар Селаковић је нагласио да су ове године Србију обележиле припрему за отварање Поглавља 23 и 24, а који се тичу владавине права, реформе правосуђа, борбе против корупције, као и да је за припрему наша земља имала помоћ суседа, како оних који су стигли до чланства у ЕУ, тако и оних који су стигли на том путу даље од нас.
"То нам је у великој мери олакшало што ефикаснију реализацију, како кроз фазе скрининга, тако и писања акционих планова за преговоре у ова два поглавља", рекеоа је он.
Селаковић је истакао да су од велике важности за реализацију ових задатака биле и прецизне и благовремене смернице и сугестије које је Сбрија добијала од Европске комисије. Преговарачка група за Поглавље 23 пре недељу дана је Европској комисији упутила други нацрт Акционог плана за ово поглавље, те додао да ће у најкраћем периоду уследити његово усвајање.
Селаковић је казао да ће Србија дати све од себе да преношењем стечених искустава у вези са преговарачким процесом пружи сву потребну помоћ државама у окружењу које тек очекују кораци које је србија већ начинила.
Форум су отворили италијански министри унутрашњих послова и правде Анђелино Алфано и Андрео Орланд, који су истакли да се ради о важном скупу, који је од стратешког значаја.
Све земље Западног Балкана, како су казали, представљају виталне партнере ЕУ, и њихове политике су усмерене да постану део европског духа.
На скупу учествују министри правосуђа и унутрашњих послова Србије, Црне Горе, Македоније, Босне и Херцеговине, као и Косова (са звездицом), Албаније, Литваније и Италије, а организују министарства унутрашњих послова и правде Србије, под покровитељством Италије, која председава ЕУ, и у сарадњи са Европском комисијом.
На скупу министара унутрашњих послова и правосуђа региона, који ће разговарати и на два одвојена састанка о изазовима у својим секторима, учествоваће европски комесар за унутрашње послове Димитрис Аврамопулос и европска комесарка за правосуђе Вера Јурова.