Стефановић: Скоро 40.000 људи тражило азил у Србији, огроман број ће тек пристизати
БЕОГРАД - Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић изјавио је данас да је и у првих шест месеци ове године азил у Србији тражило 35.712 људи, највише из Сирије и Авганистана, али и из Сомалије, Ирака...
Он је, говорећи у Скупштини Србије, рекао да је 20.725 лица у том периоду спречено да незаконито пређе границу, а против неких су покренути и прекршајни поступци. Према његовим речима у Западној Европу око два милиона људи има избеглички статус.
"Немам илузију да смо сваког спречили да илегално пређе", навео је Стефановић и додао да је и данас у Србији делегација коју чине немачки, аустријски и мађарски директори полиције, са којима се разговарало о мерама за спречавање илегалних миграција.
Стефановић је навео да је Србија само земља транзита, али да ситуација показује да је "Европа дошла на границе Србије" и да ЕУ види Србију као земљу партнера која може да помогне у решавању проблема илегалних миграција.
"Комплексно је питање, нико нема калкулацију колико нас то кошта", рекао је Стефановић. Према његовим речима, Србија и даље има огроман притисак нових људи.
"Сви бројеви указују да ће огроман број људи тек пристизати. Формирали смо републички штаб који предводи министар Александар Вулин, а надгледа министар здравља Златибор Лончар", рекао је он.
Стефановић је рекао да је разговарао са људима из БАТУТ-а, те да је епидемиолошка ситуација под контролом.
"Само су неопходне мере опреза код људи који су у непосредном контакту у Прешеву и другим центрима где се ради прихват и упућивање за азил", наводи он.
Стефановић је нагласио да је поносан на извештај УНХЦР везано за понашање српских надлежних служби према азилантима, односно што имамо минимални број инцидената.
"Наши људи позивају азиланте у своје домове, дају им храну, воду, људске услове и руку пријатељства. Многи од њих долазе из земаља где има ратова, али има и оних који долазе из економских разлога, а тај проблем би требало Европа да реши", рекао је он.
Министар је рекао да код азиланата постоји страх за безбедност, јер не знају како их у којој земљи неко дочекује, а у Србији је безбедносна ситуација повољна.
Највећи број дела који се везује за азиланте, је оно што је везано за кријумчарење људи, а у том смислу полиција сарађује са полицијским снагама суседних земаља.
"Наша интенција је да на најмирнији и најефикаснији начин обезбедимо људска права за азиланте. То не значи да не штитимо границу. Ми свим лицима омогућавамо да затраже азил, али их упозоравамо да први контакт са нашом границом није прекршај ни кривично дело", рекао је Стефановић.
Он је поручио да не треба нико да страхује од тих људи, јер они желе да прођу кроз Србију, те нико не би требало да изазива инцидент.
"Када је реч о тероризму, не можемо бити наивни у идеји да никада неће бити терористичка претња на територији Србије, али она није изражена у великом обиму, радимо идентификацију тих лица", рекао је он и додао да неки немају документа, само кажу ми смо дошли из Сирије или слично.
"Ми на томе радимо и постигли смо ту највећи напредак", рекао је Стефановић.