Сутра председнички избори у Украјини
КИЈЕВ - Украјинци ће сутра бирати председника после предизборне кампање која је била у сенци насиља на истоку земље, а ако протекну успешно, избори би могли да значе прекретницу у дуготрајној украјинској кризи.
Званичници у Русији и противници владе у Кијеву тврде да су нове украјинске власти нелегитимне, али постоји нада да ће, украјинске власти стећи већу легитимност и поверење, што је неопходно да би се окончали вишемесечни нереди.
Украјинске власти признају да можда неће бити могуће организовати гласање на истоку земље.
За сутрашње изборе није одређена минимална стопа излазности, већ ће се, уколико ниједан од 18 кандидата не освоји више од 50 одсто гласова, два најбоље пласирана председничка кандидата суочити у одлучујућем кругу који ће бити одржан 15. јуна.
Русија је осудила оно што назива "казненом операцијом" Украјине против русофоног становништва и довела у питање разборитост одлуке о одржавању избора док трају нереди, али је упркос томе руски председник Владимир Путин јавно рекао да су избори "корак у добром правцу".
Међутим, и Кијев и Запад оптужују Москву да потпирује тензије у Украјини и страхују да ће Кремљ можда покушати да "минира" изборе како би ослабио Кијев и појачао ослабљени утицај Русије над суседом.
Кандидати на председничким изборима
Главни кандидат за новог председника Украјине је милијардер Петро Порошенко, а знатно иза њега је бивша премијерка Јулија Тимошенко.
Према резултатима најновије анкете, 45 одсто бирача намерава да Порошенку повери свој глас, док би само 7,5 одсто Украјинаца поклонило поверење његовој националистичкој ривалки.
Порошенко (48), тајкун у конфекцијској индустрији познат као "краљ чоколаде" и власник популарног ТВ канала, фабрика аутомобила и бродоградилишта, ужива подршку истакнутог политичара и бившег министра унутрашњих послова Јурија Луценка, као и боксерског шампиона који је прешао у политичаре Виталија Кличка.
У свом изборном програму, под слоганом "Крај хаосу и рату", Порошенко обећава да ће поверити већа овлашћења регионима у очигледном покушају да смири тензије на истоку, а истовремено обећава да ће сачувати Украјину као јединствену државу и да ће повећати буџет војсци.
Харизматична бивша премијерка Тимошенко (53) оштра је критичарка бившег председника Јануковича, за време чијег мандата је стављена иза решетака што је наишло на широку осуду као политички мотивисан потез, али је након његовог свргавања ослобођена.
У својој предизборној кампањи Тимошенко је назвала руског председника Владимира Путина украјинским "непријатељем број 1".
Она обећава да ће смањити зависност Украјине од "непријатељског" суседа, пре свега у енергетском сектору.
Што се осталих кандидата тиче, првобитно их је регистровано 23, али се пет повукло из председничке трке, међу којима проруски посланик украјинског парламента Олех Царјов и лидер Комунистичке партије Петро Симоненко, који су се жалили да их нова влада у Кијеву узнемирава.
Међу онима који су остали у трци су Дмитро Јарош, за којим се у Русији трага због оптужби за тероризам. Он је лидер ултранационалистичке партије Десни сектор, који је био од користи у свргавању Јануковича.